BIJELJINA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić izjavio je juče da se sva prava po osnovu dječije zaštite u Srpskoj redovno isplaćuju.
“Bitno je da nema poteškoća u isplati, a jasno je da svi očekuju da ta prava budu veća i da materijalne nadoknade budu u značajnijem iznosu nego danas, te da bude obuhvaćeno što više djece, što je težnja i u mnogo razvijenijim zemljama”, rekao je Bogdanić tokom posjete Javnom fondu za dječiju zaštitu čije je sjedište u Bijeljini.
Ministar je rekao novinarima da je sa direktorom Fonda Nedeljkom Jovićem razgovarao o izradi novog zakona o dječijoj zaštiti.
Bogdanić je dodao da je riječ o osjetljivom i kompleksnom zakonu u čiju će izradu biti uključen veliki broj zainteresovanih, da bi se došlo do kvalitetnog nacrta.
“Najosjetljiviji segment su prava, s jedne strane imamo logične zahtjeve da finansijska nadoknada bude veća, a s druge strane imamo ograničavajuće mogućnosti budžeta i nastojaćemo da pomirimo interese svih kako je realno moguće”, istakao je Bogdanić.
Odgovarajući na novinarska pitanja, ministar je rekao da je nešto već urađeno kada je riječ o milionskim dugovanjima zdravstvenih ustanova u Srpskoj i da su Univerzitetski klinički centar i sve bolnice koje su isplatile platu uplatile i doprinose.
“Naš cilj je bio da zaustavimo neplaćenje doprinosa i mislim da smo to u dobroj mjeri uspjeli”, naveo je Bogdanić i dodao da mu je danas direktor bijeljinske bolnice rekao da je isplaćena plata sa doprinosima i da su već dvije trećine bolnica u Srpskoj uplatile doprinose za ispaćenu platu.
Ministar je podsjetio da je u zaključku Vlade donesena odluka da Fond zdravstvenog osiguranja uplati poreze i dopirnose, ako to ne budu plaćale zdravstvene ustanove.
“Opredijelili smo se da do kraja juna iznađemo način kako da ove značajne, nagomilane obaveze za poreze i doprinose počnemo da rješavamo u nekom razumnom vremenskom periodu”, dodao je Bogdanić.
On je naglasio da je bilo najbitnije da se ne stvaraju nove obaveze, a predstavnici zdravstvenih ustanova, Fonda, ministarstava i Vlade donijeće odluku šta dalje sa dugovanjima za poreze i doprinose.
Bogdanić je rekao novinarima i da se u kraćem vremenskom periodu ne očekuju nove smjene direktora u bolnicama i ocijenio da su oni koji su već zamijenjeni i svi koji su ostali “zasukali rukave”, ozbiljno rade i da su rezultati vidljivi.
Na pitanje o povećanju akciza na duvan i alkohol, Bogdanić je rekao da one treba da budu uvedene i istakao da je to tekovina koja se primjenjuje u evropskim zemljama i u državama u okruženju.
“Prema izvještaju Svjetske zdravstvene organizacije, u zemljama u kojima su uvedene akcize na alkohol i duvan novac nije otišao u sivu ekonomiju”, napomenuo je Bogdanić i dodao da je nakon uvođenja akciza neophodno pojačati kontrolu njihovog prikupljanja, da bi zaista služile u svrhu očuvanja zdravlja stanovništva.
“Upotreba alkohola i duvana šteti zdravlju, prouzrokuje veće troškove liječenja, veću nesposobnost i invalidnost i logično je da se jedan dio poreza i nameta od njihove upotrebe vrati u fondove zdravstvenog osiguranja, s ciljem da bude uložen u liječenje i u najvećoj mjeri u prevenciju zdravlja stanovništva”, zaključio je Bogdanić.
Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu Nedeljko Jović rekao je novinarima da je sa ministrom Bogdanićem razgovarao o načinu da se popravi stanje u sistemu dječije zaštite, za koje je ocijeno da je i sada dobro.
“Fond funkcioniše dosta dobro i bitan je oslonac u dječijoj zaštiti Republike Srpske, redovno izmiruje sve obaveze iz Zakona o dječijoj zaštiti i najosjetljivija davanja, dječiji i materinski dodatak isplaćuju se do 5. u mjesecu za prethodni mjesec”, naveo je on.
Jović je rekao da se iz Fonda redovno isplaćuje pomoć od 250 KM za opremu svakog novorođenog djeteta u Srpskoj, kao i refundacija plata zaposlenim porodiljama ka realnom sektoru u trajanju od 12 ili 18 mjeseci.
On je istakao da je projekat “Socijalizacija djece Republike Srpske”, koji se već 15 godina uspješno realizuje uz podršku Vlade i resornog ministarstva, postao brend Srpske.
Prema Jovićevim riječima, Javni fond za dječiju zaštitu Republike Srpske godišnje isplati 20 miliona KM za dječiji dodatak, 2,1 miliona za materinski dodatak, za opremu novorođenčadi više od 2,3 miliona KM, za refundaciju plata više od 27 miliona KM i za projekat “Socijalizacija djece” 1,1 milion KM godišnje. Srna