MADRID, Napori Islanda da pristupi EU mogli bi biti usporeni odlukom da se raspiše referendum o uslovima za vraćanje novca Velikoj Britaniji i Holandiji nakon kolapsa bankarskog sistema, saopšteno je danas iz španskog predsjedništva EU.
Britanske i holandske štediše ostale su bez svojih pologa na računima islandske banke “Ajssejv” nakon kolapsa bankarskog sistema na Islandu krajem 2008. godine.
Vlada Islanda planira da u februaru ili početkom marta održi referendum o ovom pitanju. Rezultat ovog referenduma je neizvjestan jer prema rezultatima anketa većina od 320 000 stanovnika Islanda je protiv takozvanog zakona za spas bane “Ajssejv.”
Španski ministar inostranih poslova Mihel Anhel Moratinos ponovio je stav EU da je referendum unutrašnje pitanje Islanda ali je isto potvrdio da bi u slučaju da nacrt zakona bude odbačen pristup Rejkjavila evropskom bloku bio usporen.
Velika Britanija i Holandija su u potpunosti isplatile kompenzacije svojim štedišama i od Islanda žele povrat tog novca, ali je neočekivano predsjednik Islanda Olafur Ragnar Grimson izjavio 5. januara da neće potpisati zakon o planiranoj kompenzaciji.
Grimsonov potpis je neophodan da bi nacrt bio usvojen i time stupio na snagu.
Predsjednik Islanda rekao je da bi trebalo raspisati referendum o ovom pitanju i da neće potpisati nacrt zakona koji je u parlamentu usvojen 30. decembra.
Nacrt zakona odobren je u parlamentu sa 33 glasa za i 30 protiv pošto je prvobitni dogovor postignut u avgustu morao da bude prerađen jer su britanska i holandska vlada bile protiv amandmana.
Više od 61 000 stanovnika Islanda potpisalo je peticiju da je protiv kompenzacionog plana za “Ajsejv”.
Prema uslovima dogovora, Island treba da isplati 5,4 milijarde dolara kompenzacije Velikoj Britaniji i Holandiji nakon propasti banke “Ajsejv” koja je bila dio “Landsbanke”, jedne od tri najveće banke na Islandu koje su doživjele krah u jesen 2008. godine.