BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je danas da je u prvom kvartalu ove godine Poreska uprava Republike Srpske naplatila 578 miliona KM javnih prihoda.
Tegeltija je istakao da su u prva tri mjeseca ove godine prihodi viši za 63 miliona KM ili 12 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Prihodi od poreza na dohodak i na dobit iznose 136 miliona KM i 12 miliona su viši u odnosu na isti period prošle godine. Posebno nas raduje rast prihoda od poreza na dohodak, prvi put nakon 2015. godine”, rekao je novinarima Tegeltija, nakon sjednice Vlade Republike Srpske.
On je naglasio da je važan i značajan rast prihoda od poreza na samostalne djelatnosti od 33 odsto u odnosu na prethodni period.
“Već nekoliko godina imamo i veliki rast prihoda od poreza na dobit jer su u prvom kvartalu ove godine iznosili 75 miliona KM i za 6,7 miliona KM su viši u odnosu na isti period prošle godine. Važno je i što su svi doprinosi fondova socijalne sigurnosti imali pozitivan trend, a ukupno je naplaćeno 328 miliona KM“, dodao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, ostali javni prihodi naplaćeni su u iznosu od 108 miliona KM ili za 29 miliona više u odnosu na isti period prošle godine.
“Ono što smo manje naplatili u ovoj godini, ali i u prošloj, jesu prihodi od koncesionih naknada, a razlog je što se više ne naplaćuju naknade za korištenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije. Manje smo naplatili prihoda po osnovu zaostalih obaveza od indirektnih poreza”, naveo je Tegeltija.
Ministar finansija je ocijenio da Republika Srpska može biti zadovoljna naplatom javnih prihoda.
Tegeltija je naveo da su prihodi od indirektnih poreza u prvom kvartalu ove godine na nivou BiH iznosili 59 miliona KM, imali su pozitivan trend i viši su za 4,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
On je napomenuo da su manja sredstva koja se koriste za vraćanje PDV-a i ostalih dažbina, da su iznosila 293 miliona KM, što je smanjilo osnovicu za raspodjelu indirektnih poreza.
Govoreći o sporazumu Vlade Srpske i predstavnika sindikata budžetskih korisnika o izmirenju dugovanja iz prethodnog perioda, Tegeltija je rekao da je usaglašen dokument koji bi trebalo da bude pretočen u memorandum o razumijevanju o izmirenju obaveza prema zaposlenima.
“Definisali smo način izmirenja obaveza jer bi u prva tri mjeseca bile izmirene prioritetne obaveze, dok bi preostale obaveze bile izmirene u periodu od 12 mjeseci. Očekujemo da se granski sindikati danas i sutra izjasne da li je ovo prihvatljivo, a od četiri sindikata tri su saglasna sa načinom izmirenja obaveza”, pojasnio je Tegeltija.
On je naveo da bi prvo bile izmirene obaveze po osnovu otpremnina, te da bi sve obaveze trebalo da budu izmirene do polovine naredne godine.
Tegeltija je rekao da će se Sindikat radnika unutrašnjih poslova o prijedlogu izjasniti sutra i da bi, ukoliko bude saglasnosti sva četiri sindikata, dokument sa njihovim predstavnicima potpisala predsjednik Vlade Srpske Željka Cvijanović nakon 16. aprila.
“Ukoliko ne bude potpune saglasnosti, onda bi dokument potpisivali pojedinačno resorni ministri”, zaključio je Tegeltija. Srna