BEOGRAD, Ovo nije politički obračun, već pokušaj da se zaštite pozicije pojedinih interesnih grupa oličenih kroz kompaniju „Centrosinergija“, koja po svaku cijenu, želi da zadrži monopolsku poziciju u distribuciji pripejd dopuna.
Ovim riječima Predrag Ćulibrk, generalni direktor „Telekoma Srbija“, odgovara na napise u pojedinim medijima, u kojima se operator u vlasništvu države dovodi u vezu sa kriminalnim klanovima.
Povod za javno obraćanje prvog čovjeka „Telekoma“ u utorak su napisi da je „Telekom“ potpisao ugovor o distribuciji elektronskih dopuna za telefone sa firmom „DTM investments“, u čijem osnivanju je, kako se navodi, učestvovao i Nikola Dimitrijević, koji je pravosnažno osuđen za pranje novca Darka Šarića.
Ćulibrik ističe da je stoprocentni vlasnik i direktor firme „DTM investment“ Vlada Mijailović, koji nije pravosnažno osuđivan, procesuiran, niti je protiv njega ikada vođen krivični postupak, a da ta kompanija već nekoliko godina uspješno posluje u Srbiji i regionu. To je, prema Ćulibrkovim riječima, jedini preostali distributer koji ima tehnologiju, znanje, iskustvo da ispuni visoke kriterijume „Telekoma Srbija“.
– „Telekom“ nije istražni organ – ističe Ćulibrk. – Ovo je čista namještaljka. Najveći problem je što određeni pojedinci nemaju više podršku predstavnika države kao što su je imali ranije. To je pozadina svih ovih napada. Ugovor sa „Centrosinergijom“ sklopljen je u decembru 2011. godine i dalje se poštuje. „Telekom Srbija“ godišnje po osnovu tog ugovora „Centrosinergiji“ isplaćuje šest miliona evra za usluge. Odredbe ugovora se i dalje poštuju, ali „Telekom“ želi da uvede još jednog distributera.
Ćulibrk je zapitao i zašto mediji koji objavljuju tekstove protiv „Telekoma“ nisu o tome pisali u vrijeme prethodnog rukovodstva, kao ni o činjenici da je tadašnja Vlada Srbije 2011. godine svojim zaključkom direktno preporučila sklapanje ugovora sa „Centrosinergijom“.
Prvi čovjek „Telekoma“ javno je upitao i zašto do sada niko nije pisao o tome kako je „Centosinergija“ postala jedini distributer pripejd dopuna u MTS.
– Nije se pisalo ni o tome kako je u periodu od 2009. godine, kada je kompanija „Futura“ danas u sastavu „Centrosinergije“ otišla u stečaj, do decembra 2011. godine, kada je potpisan ugovor o generalnoj distribuciji sa „Centrosinergijom“, dug „Future prema „Telekomu“ porastao sa 446 miliona dinara na blizu dvije milijarde dinara – navodi Ćulibrk. – Osim toga, ugovorom o generalnoj distribuciji sa „Centrosinergijom“ prestalo je da radi tridesetak manjih ili većih distributera koji su dobrim dijelom ušli u sastav te kompanije, a čiji su predstavnici pisali tadašnjem predsjedniku države tražeći zaštitu svojih interesa.
On je pozvao nadležne organe da još jednom provjere kompaniju „DTM investment“ i zapisao se zašto samo Telekom ima problem zbog saradnje sa tom kompanijom, ali ne i druge firme u regionu.
Vlasnici
Vlasnik „Centrosinergije“ je, prema podacima Agencije za privredne registre, preduzeće „Centroštampa holding“ koja posluje u okviru „Centroproizvoda“.
Zvanični vlasnici „Centroproizvoda“ su Darko Bajčetić sa 0,06 odsto i „Properti plus“ iz Lihtenštajna. Novosti