BANJALUKA, Proizvodnja namještaja iz godine u godinu bilježi rast i zauzima značajnije mjesto u ukupnom izvozu drvne industrije, te time doprinosi smanjenju spoljnotrgovinskog deficita Republike Srpske.
Rekao je ovo sekretar Udruženja prerade drveta u Privrednoj komori RS Lazo Šinik i dodao da su u odnosu na početak godine, trenutno zaustavljeni negativni trendovi u izvozu namještaja i da je došlo do oporavka ove privredne grane.
– Učešće namještaja u izvozu drvne industrije se svake godine povećava, što je veoma pozitivno. Međutim, opšta ekonomska situacija i kriza uticali su, naravno, i na drvnu industriju, pa je početkom godine smanjen i izvoz i uvoz – kazao je Šinik.
On dodaje da uvoz gotovog namještaja u Srpsku ne utiče značajnije na domaće proizvođače, ali se dosta novca troši na uvoz materijala za domaću proizvodnju namještaja.
– Najviše se izvozi u zemlje bivše Jugoslavije, odnosno u Srbiju, Hrvatsku i Sloveniju. Značajni izvozni partneri Srpske su i Italija, Njemačka, Austrija i Francuska. Sa druge strane, veći dio namještaja iz uvoza koji se kod nas prodaje dolazi upravo iz tih zemalja – rekao je Šinik.
On je istakao da je ukupan obim proizvodnje u drvnoj industriji RS prošle godine iznosio više od 400 miliona maraka.
– Od toga je izvoz iznosio 283 miliona, a uvoz 121 milion maraka. Domaća drvna industrija je izvozno orijentisana i poboljšava poziciju u spoljnotrgovinskoj razmjeni, odnosno poboljšava debalans koji RS ima u spoljnotrgovinskoj razmjeni – kazao je Šinik.
On je dodao da su najveći izvoznici namještaja iz RS preduzeća “Vrbas”, “Nova forma” i “Podgradci”.
Podsticaji
Lazo Šinik je istakao da postoje i određeni podsticaji koji se odobravaju preduzećima u drvnoj industriji. On kaže da bi “podsticaji trebalo da budu i veći, ali ohrabruje i činjenica da su u odnosu na prošlu godinu duplo veći”, Dodao je da je podjela podsticaja za ovu godinu pri kraju. Glas Srpske