BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je bijeljinska Šećerana značajan privredni subjekt, ne samo za regiju u kojoj se nalazi, već i za cijelu Republiku Srpsku i stoga je nedopustivo da se različitim spekulacijama dezinformiše javnost i širi strah među radnicima koji su već dovoljno propatili čekajući da se razriješi pravni status ove fabrike.
Na pitanje Srne da prokomentariše navode pojedinih medija, kao i izjave funkcionera gradske administracije Bijeljine da Vlada nije iskazala interes za rješavanje bijeljinske Šećerane, Cvijanovićeva je rekla da je riječ ili o apsolutnoj neobavještenosti ili o namjernom plasiranju dezinformacija.
“Upravo u danu kad su plasirane takve netačne informacije, Vlada je na svojoj redovnoj sjednici, održanoj juče, razmatrala i usvojila Informaciju o pravnom statusu i aktivnostima koje je potrebno preduzeti u Fabrici šećera Bijeljina a.d. Velika Obarska nakon okončanog sudskog postupka”, naglasila je premijer Srpske.
Cvijanovićeva je pojasnila da, nakon što pravosnažna presuda Vrhovnog suda Republike Srpske bude dostavljena strankama u postupku, Agencija za upravljenje oduzetom imovinom treba da podnese zahtjev Komisiji za hartije od vrijednosti Republike Srpske za promjenu vlasničke strukture u Fabrici šećera Bijeljina.
“A na osnovu rješenja koje donosi Komisija, Agencija za upravljanje oduzetom imovinom podnosi zahtjev Centralnom registru hartija od vrijednosti za upis trajno oduzetih akcija u centralni registar. Nakon izvršenog upisa akcija Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predložiće Vladi Republike Srpske da imenuje novo lice za predstavnika državnog kapitala”, naglasila je Cvijanovićeva.
Potom se, istakla je ona, upućuje zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine akcionara u Fabrici šećera Bijeljina sa prijedlogom dnevnog reda na osnovu člana 268. Zakona o privrednim društvima.
“Na osnovu zahtjeva ovlašćeno lice upisano u sudski registar priprema materijale i saziva sjednicu Skupštine akcionara u saradnji sa Investiciono-razvojnom bankom Republike Srpske”, rekla je Cvijanovićeva.
Iz Vlade je i ranije potvrđeno da su pojedini strani investitori iskazali interes za kupovinu ovog subjekta, ali da se tek sada, nakon pravosnažnosti presude Vrhovnog suda Republike Srpske, otvara mogućnost za vođenje pregovora sa zainteresovanim partnerima ili za bilo koje druge intervencije Vlade Srpske. Srna