SARAJEVO – Osam fabrika u FBiH, koje se bave namjenskom industrijom, prošle godine su izvezle municije u vrijednosti od 40 miliona KM, dok njihovi ukupni dugovi iznose 85 miliona KM.
Ovaj podatak naveden je u izvještaju koji je Vlada FBiH uputila Parlamentu FBiH. Za stavljanje ovih firmi u puni pogon, prema izvještaju, potrebno je tridesetak miliona KM.
“Ulaganja je moguće obezbijediti kroz kredite, od prodaje viška naoružanja koje BiH ima, ali i kroz dokapitalizaciju od strane privatizacijsko-investicijskih fondova koji već sada imaju udio u vlasništvu nekih od ovih preduzeća”, kaže Ismet Briga, direktor Direkcije za namjensku proizvodnju u FBiH.
Napominje da je potrebno razvijati tehnologije u ovoj oblasti jer se “namjenska industrija uvijek može uspješno nasloniti na civilnu proizvodnju”. Smatra i da je namjenska proizvodnja FBiH, koja trenutno ima izvoz u sve zemlje svijeta, vrlo perspektivna i da može zaposliti i 10.000 ljudi.
Dugove fabrika namjenske industrije nije moguće vratiti dok one ne naplate svoja potraživanja, odnosno prijeratne zarade. Namjenska industrija FBiH potražuje 212,3 miliona dolara od “Jugoimporta” (bivše Savezne direkcije za promet robe), 11,2 miliona KM od Ministarstva odbrane Hrvatske i 25 miliona dolara od izvoza u Irak.
“Zbog ovih potraživanja fabrike su pod tihim embargom i ne mogu dobiti komercijalne kredite. Vlada FBiH je prošle sedmice donijela odluku o osnivanju kompanije koja će zastupati sve ove fabrike. Cilj nam je potpisivanje dodatnih međunarodnih ugovora za plasman njihovih proizvoda”, kaže ministar industrije FBiH Vahid Hećo.
Fabrike namjenske industrije u FBiH su: “Binas” Bugojno, “Igman” Konjic, “Ginex” Goražde, “Bratstvo” Novi Travnik, sarajevski “Zrak”, “Unis Pretis” Vogošća i TRZ iz Hadžića sa 51 odsto u vasništvu FBiH, te “Vitezit” iz Viteza koji je 100 odsto u vlasništvu FBiH. Privatna preduzeća u ovoj oblasti u FBiH su “Pobjeda-sport” i “Pobjeda Rudet” iz Goražda.
Najviše duguju za PIO
Prema Vladinom izvještaju, dugove osam fabrika namjenske industrije od oko 85 miliona KM čine dugovi za penziono i zdravstveno osiguranaje (oko 36 miliona KM), 16,6 miliona KM prema dobavljačima 16,6 milioan KM i 12,2 miliona KM za neisplaćene plate. Neke od fabrika su u teškoj situaciji, prvenstveno “Vitezit” u kojem već neko vrijeme nema proizvodnje i “Zrak” čiju imovinu rasprodaju zbog izvršenja sudskih presuda. Nezavisne N.