BEOGRAD, Izbor svježeg voća i povrća i dalje je najbolji na zelenim pijacama, ali se kupovina zeleniša i ovog proljeća više isplati više u marketima, gdje je u prosjeku za petinu jeftinije.
Još jedna velika prednost kupovine u trgovinama je i – kontrola na prisustvo raznih hemijskih preparata, koja je znatno češća u velikim sistemima, nego na tezgama.
U fitosanitarnoj inspekciji koja je zadužena za kontrolu ispravnosti i kvaliteta voća i povrća na tržištu Srbije, podsjećaju kupce da se i zeleniš na pijacama redovno kontroliše, kao i da je potpuno bezbjedan za korišćenje u ishrani.
– U posljednjem ispitivanju povrća na ostatke pesticida uzeti su uzorci paradajza, krastavca, tikvica i zelene salate i svi su bili ispravni – rekli su u resornom ministarstvu. – Poređenja radi, prethodne godine su prilikom fitosanitarnih kontrola voća i povrća na lokalnim pijacama, pronađene veoma male količine povrća sa povišenom koncentracijom pesticida i to kupusa.
U velikim trgovinskim kućama ističu da u lancu od proizvođača do prodaje robe u marketima postoji nekoliko koraka, koji obezbjeđuju da do krajnjih potrošača stižu kvalitetni proizvodi.
– Sa dobavljačima potpisujemo ugovor u kom je precizirana specifikacija proizvoda koji isporučuje, a sam dobavljač je dužan da za svaku berbu dostavi sertifikate o zdravstvenoj ispravnosti tog proizvoda utvrđenoj na osnovu laboratorijskih analiza uzoraka – kaže za “Novosti” Martina Petrović, asistent za odnose s javnošću “Deleza”.
– Uz periodične analize koje obavljaju naši tehnolozi i adekvatan transport, čuvanje i izlaganje, možemo reći da se mogućnost kontaminacije našeg voća i povrća svodi na minimum.
Potrošači nerado mijenjaju navike, ali novčanik diktira da po zeleniš uglavnom odlaze u hipermarkete. Kupce privlače nižim cijenama, odloženim i plaćanjem karticama.
– Najprije treba obratiti pažnju da boja i izgled budu svojstveni vrsti proizvoda – savjetuju inspektori.
Zaštita
Standard kvaliteta koji posjedujemo omogućava potpunu transparentnost kvaliteta i zdravstvene bezbjednosti voća i povrća koje se plasira na tržište – kaže Julka Toskić, rukovodilac stručno-savjetodavne službe “Delta agrara”. – Zaštitu voća i povrća u našim voćnjacima rade stručnjaci poštujući sva propisana pravila u ovoj oblasti kako bi se proizveo zdravstveno bezbjedan proizvod ne samo za domaće tržište, već i za inostrana tržišta gdje su standardi kvaliteta još stroži nego u Srbiji.
Razlike
Poređenje cjenovnika voća i povrća u supermarketima i na pijacama pokazuje da se cijene pojedinih poljoprivrednih proizvoda znatno razlikuju. Kilogram krompira u supermarketima prodaje se po cijeni nižoj i do 15 dinara nego na pijačnim tezgama. Tikvice su u radnjama jeftinije i za trećinu, a cijena šargarepe upola je povoljnija. Mladi kupus u “Rodi” košta 29 dinara, a na pijacama cijena se penje i do 70 dinara. Krastavac u ovom lancu staje 99, a u tržnicama gotovo 200 dinara. Novosti