BANJALUKA, Izgradnja postojećeg modela u oblasti zemljišne administracije u Republici Srpskoj (RS) na osnovu nametnute odluke visokog predstavnika u BiH 2003. godine, koji se Nacrtom zakona o zemljišnim knjigama zaokružuje i finalizira, udaljavanje je od modernog modela koji se gradi u zemljama u regionu prema zahtjevima Brajtonske konferencije.
Ovo je zaključeno na okruglom stolu u Laktašima na temu “Razmjena iskustava o modelima zemljišne administracije u zemljama u regionu” u organizaciji Republičke uprave za imovinsko-pravne poslove RS, na kojem je istakntuto da je zaostajanje u ovoj oblasti u odnosu na zemlje regiona evidentno.
“To se osjeća na efikasnosti zemljišne administracije da odgovori na zahtjeve i potrebe investitora na krupnim razvojnim projektima za egzaktnim, tačnim, brzim i efikasnim evidencijama nepokretnosti“, rekao je direktor Geodetske uprave RS Tihomir Gligorić.
On je istakao da, za razliku od iskustva zemalja u regionu koje idu ka uspostavljanju modela jedinstvene evidencije nepokretnosti pod nadležnošću države, Nacrtom zakona o zemljišnim knjigama nadležnost nad evidencijom nekretnina u RS nedvosmisleno se seli u sudske organe.
“Ovim se ulazi u pravnu koliziju sa čitavim nizom zakonskih rješenja, koja definišu postojeći status izvršne vlasti, odnosno njenog izvršnog organa uprave u oblasti zemljišne administracije”, rekao je Gligorić.
Tokom rasprave je naglašeno da orjentacija zemalja regiona ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji (EU) nalaže potrebu prethodnog uspostavljanja evropskih standarda u svim oblastima života unutar država regiona i potom međusobno između država regiona.
Kada je riječ o zemljišnoj administraciji, naveli su učesnici, zemlje u regionu trebaju učiniti sve da otvorenošću zvaničnih državnih institucija, naučnih i stručnih kadrova, pravnih i drugih subjekata u oblasti zemljišne administracije, te međusobnom razmjenom iskustava, znanja, kadrova i informacija, preduzmu sve kako bi svaka zemlja pojedinačno, a potom i region u cjelini, što prije izgradio koncept, standarde i ciljeve koje je propisala i pred evropske zemlje postavila Brajtonska konferencija 1998. godine.
Na tragu Brajtonske konferencije učesnici okruglog stola su podvukli svoje opredjeljenje za gradnju koncepta jedinstvene evidencije nekretnina u području zemljišne administracije, koju moraju voditi izvršni organi uprave.
U tranzicijskim zemljama i zemljama u razvoju, istakao je Gligorić, taj imperativ je naglašeniji radi nužnosti brzog i efikasnog donošenja odluka u području krupnih razvojnih projekata tih zemalja.
“Ovo ni u kom slučaju ne isključuje mjesto i ulogu sudske vlasti u području zemljišne administracije kroz žalbene i druge postupke zainteresovanih subjekata”, stav je Gligorića.
U radu okruglog stola učestvovali su direktori, rukovodioci i stručnjaci državnih institucija zemljišne administracije iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Federacije BiH i RS.