BANJALUKA – Poljoprivredni proizvođači iz Republike Srpske traže od nadležnih institucija da uvedu prelevmane i carinu od pet odsto na uvoznu pšenicu sve dok se ne rasproda domaće hljebno žito te tako zaštite ratare koji tvrde da se nalaze u teškoj poziciji.
Naime, Savez udruženja poljoprivrednih proizvođača RS zatražio je u utorak od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske da pokrene inicijativu za uvođenje zaštitnih mjera pri uvozu pšenice.
Savez očekuje od resornog ministarstva Srpske da ovu inicijativu sa prijedlogom uputi na adresu Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i zatraži da je po hitnom postupku stave na dnevni red sjednice Savjeta ministara.
“Postoje institucionalni mehanizmi djelovanja u pogledu mjera zaštite domaće proizvodnje, tim prije što je BiH potpisnica međunarodnih sporazuma o trgovini, kao što su CEFTA i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ovi sporazumi dozvoljavaju uvođenje mjera zaštite domaće proizvodnje, te u skladu s tim predlažemo prelevmane od 0,10 KM po kilogramu i carinu od pet odsto na uvezenu pšenicu sa rokom trajanja mjere 90 dana ili do okončanja otkupa domaće pšenice ovogodišnjeg roda”, navedeno je u dopisu predsjednika Saveza Stojana Marinkovića.
Ovakva mjera je, ocjenjuju u Savezu, dobra i za proizvođače i za budžet, jer prikupljena sredstva po ovom osnovu treba usmjeriti u dodatnu stimulaciju proizvodnje pšenice iduće sezone.
Iz Saveza napominju da su svjesni činjenice da je pšenica berzanska roba i da ne mogu direktno uticati na njenu cijenu na domaćem tržištu, da ona zavisi od ponude i potražnje, kao i da resorno ministarstvo niti može niti ima mehanizme da formira istu.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije” Boško Radić za “Glas” kaže da je ova mjera neophodna ako se ratarima u Srpskoj želi dobro.
“Ratari su ušli u velike investicije, većina je u kreditima, i kada se žalimo ne prozivamo resorno ministarstvo, ali nemamo kome drugom da se obratimo nego njima. Predlažemo da se obave razgovori i sa pekarima i mlinarima”, rekao je Radić.
On je istakao da je žetva pšenice uveliko u toku, ali da im otkupnu cijenu još niko nije ponudio.
“Mi predlažemo da otkupna cijena bude između 0,40 i 0,42 KM po kilogramu, to je više nego realno i toga su svi u lancu svjesni. Da li će ona biti 32 ili 36 feninga, mi smo primorani da je žanjemo, ne možemo je ostaviti na njivi, ali to nas vodi u gubitke”, kategoričan je Radić.
Na dopis poljoprivrednika odmah je reagovao ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić rekavši da će razmotriti inicijativu Saveza i, eventualno, poslati dalje nadležnima u razmatranje.
“Ministarstvo je uvijek na strani poljoprivrednih proizvođača, razumijemo njihovu situaciju i u naredna dva dana ćemo se izjasniti o tome”, izjavio je juče Minić.
On je dodao da je neophodno uraditi analizu koja se odnosi na tržište i domaću proizvodnju pšenice u smislu da li zadovoljava potrebe mlinsko-pekarske industrije.
Minić smatra da je situacija dobra, iako žetva još nije počela u punom jeku, odnosno da je rod iznad prosjeka.
“Imamo rod koji se kreće oko 6,5 tona po hektaru, imamo vlažnost koja je ispod 12 odsto, hektolitre oko 78, što znači da bi ta pšenica mogla zadovoljiti potrebe mlinsko-pekarske industrije”, istakao je Minić.
Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača ističu da kao krovno udruženje poljoprivrednika Srpske podržavaju opravdane zahtjeve pojedinih lokalnih udruženja o neophodnosti otkupa domaće pšenice po cijeni koju predlažu i za koju smatraju da je korektna i za otkupljivače.
“Međutim, smatramo da blokade carinskih terminala neće dati željeni rezultat iz niza razloga”, rekli su u Savezu. Glas Srpske