VAŠINGTON, Globalne cijene hrane bile su u padu tri uzastopna kvartala, da bi u maju i junu porasle, približivši se istorijskom maksimumu, navodi se u izvještaju Svjetske banke (SB).
Neke zemlje sa visokom stopom siromaštva i slabim mrežama zaštite, na tu hroničnu nestabilnost odgovaraju povećanjem subvencija na hranu, ali to je često kontraproduktivno, pokazuje izvještaj SB o kvartalnim cijenama hrane.
“Loše osmišljeni programi subvencionisanja hrane, s nedovoljnom transparentnošću i odgovornošću u implementaciji, nisu od koristi siromašnima. Ti programi mogu biti veoma skupi i podložni korupciji i na njih se troše ionako mala fiskalna sredstva”, ocijenio je potpredsjednik SB zadužen za smanjenje siromaštva i ekonomsko upravljanje, Haime Saverda.
“Reforma takvih programa je prioritet da bi subvencije odlazile tamo gdje su najpotrebnije”, dodao je on.
Trenutne cijene žita oslikavaju očekivanja da će se svjetska proizvodnja ove godine oporaviti u odnosu na prošlogodišnji pad.
Cijene pirinča u skromnom su padu zbog niza faktora, navodi SB. Na njih je uticala dobra žetva na Tajlandu i u Vijetnamu, koja je nadoknadila uticaj povećane tražnje i pada zaliha u Indiji, Pakistanu, SAD i Južnoj Americi.
Neizvjesnost na međunarodnom tržištu i dalje postoji. Nedavni nepovoljni vremenski uslovi u sjevernoj i centralnoj Evropi, Rusiji i Kini mogli bi da utiču na očekivani oporavak proizvodnje žita.
Neizvjesna situacija u Egiptu takođe može uticati na međunarodno tržište, budući da je ta zemlja najveći uvoznik žita u svijetu.
Iako su cijene u periodu od februara do juna porasle, to je mahom bilo zbog kombinacije faktora, uključujući loše vremenske uslove, pad zaliha, devizna kolebanja i politiku javnih nabavki, zaključuje SB. Tanjug