ZAGREB, Nakon sedmomjesečnog rasta na američkim se berzama očekuje stabilizacija jer nedostaju čvrsti dokazi o održivom privrednom rastu.
Američko tržište kapitala ulazi u period stabilizacije nakon sedmomjesečnoga snažnog rasta, slažu se domaći analitičari. Nakon što su prošle sedmice objavljeni službeni podaci o rastu američkog BDP-a od 3,5 posto u trećem tromjesečju, berzanski indeksi oštro su pali. Indeks Dow Jones pao je za 2,6 posto, S&P 500 je oslabio za četiri posto, a tehnološki Nasdaq potonuo je više od pet posto. Valja naglasiti kako je S&P 500 od 9. marta, kada je zabilježena njegova najniža vrijednost u posljednjih 12 godina, do oktobra skočio čak 54 posto. “Tržište je strahovito naraslo u posljednjih nekoliko mjeseci. Iako smo još na tzv. medvjeđem tržištu, doživjeli smo efekt. ‘bull rally’ Dobre vijesti iz SAD-a zapravo nisu tako dobre”, smatra dobar poznavalac američkog tržišta kapitala koji je želio ostati anoniman.
Nezaposlenost raste
“Nezaposlenost i dalje raste, a vodeće kompanije i dalje ostvaruju pad prihoda. Činjenica je da njihova dobit raste, ali kao posljedica restrukturisanja poslovanja i otpuštanja radne snage. Pitanje je koliko se može očekivati rast lične potrošnje s tolikim brojem nezaposlenih. Primjetno je i da je rast vrijednosti indeksa bio u obrnutoj korelaciji s kursom dolara”, smatra izvor Poslovnog dnevnika zaposlen u društvu koje aktivno ulaže u američke dionice. Tvrdnje o anemičnoj ličnoj potrošnji potvrđuju i podaci o oktobarskoj vrijednosti Reutersovog indeksa povjerenja potrošača koji je pao sa 73,5 na 70,6 bodova. Hoće li u sljedećem periodu doći do nastavka rasta američkog tržišta, teško je reći, smatra izvor, ali neupitno je kako održivog oporavka nema bez porasta zaposlenosti. “Mislim da još nismo izašli iz recesije. Za to je potrebno određeno vrijeme kako bi se finansijski sektor u potpunosti konsolidovao, banke nastavile s kreditiranjem, a realni sektor krenuo u nove investicije.”
Izlazak iz krize
Vjeran Filippi, predsjednik Uprave Adriatica Capitala, smatra da u idućem periodu neće biti snažnog rasta, ali ako se pokaže da su američki ekonomski pokazatelji održivi, možemo govoriti o dugoročnom umjerenom rastu. “Nezaposlenost će u sljedećem periodu polako opadati”, dodaje Filippi. Na sve glasnije najave kako izlazak iz recesije najavljuje novu krizu zbog ogromnog američkog budžetskog deficita, izvor Poslovnog dnevnika ističe kako ne postoji mogućnost izlaska iz krize bez intervencije države. “Da nema budžetskog deficita, tržište ne bi bilo spašeno”, zaključuje izvor.
Oprezni potrošači
Pad vrijednosti Reutersova indeksa povjerenja potrošača sa 73,5 na 70,6 bodova trebao bi sugerirati kako Amerikanci oprezno troše. Pad BDP-a u SAD-u trajao je četiri uzastopna tromjesečja. Poslovni