BANJALUKA, Investiciono razvojna banka Republike Srpske (IRB RS) poništila je svoju odluku i sa “crne liste” za dobijanje kredita IRB, skinula imena svih devet fizičkih lica, potvrđeno je za Capital.ba u IRB RS.
Nakon što je prošle sedmice Capital.ba ekskluzivno objavio postojanje sporne “crne liste”, a potom su vijest prenijeli i neki od tiražnih štampanih i elektronskih medija u RS, Investiciono-razvojna banka je odlučila da poništi svoju odluku.
Kako saznajemo, iz Specijalnog tužilaštva RS potvrđeno je da su još pod sumnjom sva lica koja su učestvovala u kupovini državnog kapitala, što znači da nije bilo osnova da IRB sa „crne liste“ skine 72 sumnjivo kupljene firme, a ostavi nekoliko bivših radnika Direkcije za privatizaciju, od kojih nih dvoje još radi u IRB RS.
Naime, krajem prošle godine predsjednik Komisije za reviziju privatizacije RS Borislav Bijelić je tražio od IRB da revidira „crnu listu“ i sa nje skine 72 pravna lice uz obrazloženje da se protiv njih ne vodi istraga i da nema potrebe da im se uskrati pravo da dobiju državni novac pod povoljnim uslovima.
Glavni specijalni tužilac RS Miodrag Bajić izjavio je da Bijelić „nema pravo da bilo kome, daje bilo kakve informacije o istragama koje vodi Specijalno tužilaštvo“, te naglasio da nije obustavljena istraga ni za jedno lice u vezi sa prodajom državnog kapitala.
Bijelić je za Alternativnu televiziju rekao da je do saznanja da je istraga stopirana, došao na bazi razgovora sa predstavnicima Specijalnog tužilaštva. On je potvrdio da nije dobio nikakvo pismeno obavještenje od Specijalnog tužilaštva da je istraga obustavljena.
Par mjeseci nakon što je IRB skinula sa liste 72 firme, predsjednik Komisije za reviziju privatizacije Borislav Bijelić, postao je direktor jedne od firme sa spiska – Urbanističkog zavoda Banjaluka. On je rekao da u tome ne vidi ništa sporno, jer je u međuvremenu u Urbanističkom zavodu došlo do promjene vlasništva.
IRB: Nismo mi već Komisija
IRB RS je svim bankama i mikrokreditnim društvima proslijedila obavještenje i spisak fizičkih lica koji ne mogu dobiti državni novac. U istom dopisu, IRB ih obavještava da na crnim listama više nisu 72 firme kupljene na sumnjivo organizovanim licitacijama.
Nelogično da je, time presuđeno prije suda i uskraćena prava licima, iako oni nisu ni prvostepeno osuđeni.
IRB RS se branila da nisu oni napravili „crnu listu“ već Komisija za reviziju privatizacije i dostavila je Investiciono-razvojnoj banci, a IRB je ovu listu proslijedila poslovnim bankama.
Oni su naglasili da “u skladu s Pravilima o plasmanu kreditnih sredstava koja je usvojila Vlada RS, lica i preduzeća za koja Komisija za reviziju privatizacije utvrdi osnov sumnje da su učestvovala na sumnjivim licitacijama, nemaju pravo na kredit iz Razvojnog programa RS. IRBRS je obavezna da se pridržava usvojenih Pravila, a na osnovu liste koju sačinjava Komisija za reviziju privatizacije”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li znate za sta je taj Djelić stručan. Jadna nam je država, nije ona več mi kada nam takvi kroje ko će biti crna ovca, a ko častan i strulan kao on.Treba ga uzeti da nas spasi od ove propasti,kao eksperta, ali da li je bas ekspert,jeste sigurno za sebe i svoje do devetog koljena.
Teško bogu sa nama kakvi smo i ko nam je sve ekspert.