BIJELJINA, Bijeljinska “Šećerana”, jedina u BiH, danas je, nakon punih 18 godina zastoja u proizvodnji, potpaljivanjem prve peći počela preradu šećerne repe.
Do sada je zaposleno 220 radnika, a u punom jeku sezone prerade šećerne repe očekuje se 450 radnika.
Svečano potpaljivanje peći obavili su ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske /RS/ Radivoje Bratić i načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić.
“Do prije dvije godine koga god da smo pitali za `Savu` i `Šećeranu` rekao bi da je riječ o starom gvožđu. Danas je, međutim, zadovoljstvo da je potpaljena prva peć, ali je i naša zajednička obaveza da ova fabrika šećera zaista nesmetano funkcioniše”, rekao je Bratić nakon ozvaničenja početaka rada u “Šećerani”.
Najvažnije od svega je, smatra Bratić, da većinski vlasnik dovrši sa procesom ulaganja sredstava u njenu revitalizaciju do kraja.
“Obaveza je Ministarstva i lokalne zajednice da podstiču proizvodnju repe na ovim prostorima, jer tek ako se angažuju poljoprivredni proizvođači da proizvode repu, onda smo uspjeli”, rekao je Bratić izražavajući zadovoljstvo da su u vrijeme od tri i po godine, za njegovog mandata, pokrenuta dva giganta u Semberiji – “Sava” i “Šećerana”.
Mićić je istakao da je značaj današnjeg dana tim veći što je ovo jedina šećerana u BiH.
“Semberija može imati višestruku korist, prije svega, što će u punom jeku sezone biti zaposleno 450 radnika.Značajnije je još da će naši poljoprivredni proizvođači moći proizvoditi šećernu repu i da imaju dobru cijenu”, rekao je Mićić podsjećajući da je poljoprivredna proizvodnja šećerne repe ugovorena u malim količinama.
“Očekujemo da će u ovoj godini raditi oko 400 radnika zajedno sa sezoncima, a prve količine repe pristižu danas, a očekuje se da u ovoj godini bude prerađeno oko 200.000 tona sirovine”, rekao je pomoćnik direktora za tehnička pitanja Rade Rakić.
On je podsjetio da je fabrika sopstvenim snagama uradila mnogo, a bilo je i “trećih izvođača”.
“Na remontu je zaposleno 350 radnika, a do sada je uloženo u remont 10 miliona KM”, rekao je Rakić.
On je rekao da će cijena šećera biti berzanska, onolika kolika bude na tržištu, te istakao da će za 200.000 tona sirovine proizvesti 25.000 tona šećera
“Sirovina dolazi sa područja Semberije i Posavine u manjim količinima, ali i iz Hrvatske i Srbije”, rekao je Rakić i izrazio očekivanje da će Semberija za godinu dana biti najveći isporučilac šećerne repe, kako je bilo i prije rata.
Većinski vlasnik, predstavnik banjalučkog “Agrokopa” Damir Pejaković istakao je da je stečajni postupak za ovu fabriku, nakon dvije godine, okončan.
“”Agrokop” je do ovoga trenutka izmirio sve povjerioce. Očekujemo da će do sljedeće sedmice biti završena i registracija preduzeća sa sopstvenim računom”, rekao Pejaković.
On je dodao da je izvjesno, nakon potpuno provedene procedure, da će vlasništvo biti 68 odsto “Agrokopovo”.
“Ovo je jedini stečajni postupak u kojem će svi povjerioci do posljednjeg biti isplaćeni i jedini u kojem će oni isplaćeni povjerioci biti i akcionari u vrijednosti od 30 odsto”, rekao je Pejaković i dodao da je ukupan iznos neophodan za potraživanja oko osam i po miliona KM.
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
čuj jedina ahahha, a šećerana u brčkom???
Pozdravljam ponovni početak rada šećerane i Bijeljini. Ona jeste jedina u BiH jer je u Brčkom uljara “Bimal”, a nema šećerane (osim možda neke pakirnice). Očekujem i u obnovljenom radu probleme sa proizvodnjom repe, jer je to bio problem i prije rata kada je ova šećerana obezbjeđivala preko polovine repe iz Srema i Mačve, a dio i iz Mađarske.
U Brčkom postoji rafinerija šećera, potpuno nova fabrika… vlasnik je isti čovek koji je i vlasnik Bimala…
Izgleda da će šećer poskupjeti
DIPLOMIRANI INŽENJER POLJOPRIVREDE, NOVOSADSKI UNIVERZITET, SMERA UREĐENJE VODA U POLJOPRIVREDI, SE INTERESUJE DALI ĆE ŠEĆERANI U BIJELJINI BITI POTREBAN STRUČNI KADAR OVOG PROFILA.
SA POŠTOVANJEM NADEŽDA PERENDIJA
secer nece da poskupi nego ce da bude jeftini, znam jer zivim kod secerane