SARAJEVO,Elektroenergetski sektor BiH nije ispunio niz obaveza iz Ugovora o energetskoj zajednici Evrope, na kojem se u ovoj oblasti temelje i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i pristup evropskim fondovima.
Ovo je juče rečeno na sastanku koji je u Sarajevu organizovao Odbor za energetiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, uz pomoć USAID-ovog Odjela za regulativu i reformu u energetskom sektoru.
“Najviše problema ima u reformi gasnog sektora. RS ima zakon, FBiH ima uredbu, a radna grupa za izradu zakona na državnom nivou trebalo je da završi posao do 31. maja i nije uspjela. Čak su i zemlje koje uopšte nemaju gas uradile više od nas”, kazao je Reuf Hadžibegić iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Pojasnio je da BiH ima jednog uvoznika, tri transportne kompanije, četiri distributera, jedan plinovod i nerazvijenu mrežu, te da nema alternativni pravac snabdijevanja.
Zara Halilović iz Direkcije za evropske integracije je kazala da regulatori u ovom sektoru, kao dio javne uprave, imaju pristup fondovima EU, ali da moraju provoditi reforme. Džulizara Hadžimustafić iz Regualtorne komisije za struju u FBiH (FERK) je kazala da FERK određuje cijenu struje, ali da cijenu uglja, koji čini 60 do 80 posto cijene struje, određuje Vlada FBiH.
Mirsad Salkić iz Državne regulatorne komisije za struju objasnio je da će otvaranjem tržišta doći do povećanja cijena struje i da moraju biti napravljeni programi socijalne pomoći za građane.
“RS donijela je i provodi taj program, ali Vlada FBiH još nije ispunila te obaveze”, kazala je Mubera Bičakčić iz Ministarstva vanjske trgovine.