BEOGRAD, Zahvaljujući državnom aparatu i zaposlenima u zdravstvu, prosvjeti, socijali, policiji i vojsci, ali i javnim komunalnim preduzećima država je najveći poslodavac u Srbiji. Ona je, međutim, glavni gazda i kada se zađe u privredu. Država stoji iza ukupno 451 još neprivatizovanog preduzeća. Apsolutni je vlasnik 119 državnih firmi, većinski u 80, a manjinski u 10. Ona je odgovorna i za firme u društvenom vlasništvu, a njih je u Srbiji – 242. Ovoj brojci treba dodati i 220 preduzeća u kojima se privatizacija loše završila.
Među državnim kućama su, a u Agenciji za privatizaciju kažu i da dobro posluju, između ostalih, „Duvanska industrija Bujanovac“, Zavod za udžbenike, „Lasta“, „Galenika“, „JAT apartmani“… Društveni kapital i dalje opstaje u Srbiji i on je većinski u 242 firme. Neke od njih polako prelaze u državno vlasništvo.
– U potpuno društvenom vlasništvu su 172 firme, a u većinsko društvenom je 70. Među njima jako malo preduzeća dobro posluje, a i ona koja dobro rade su u postupku podržavljenja – kažu u Agenciji za privatizaciju. – Podržavljenje se sprovedi u preduzećima za koje se vjeruje da postoji interes da ih preuzmu lokalna samouprava, pokrajina ili država. Novi Sad je preuzeo „Luku Novi Sad“, a Beograd PKB. U postupku podržavljenja su i „Jugoinspekt“, „Kvalitet“, Beogradski sajam.
Za 166 trenutno društvenih preduzeća, privatizacija je zaustavljena. To je slučaj u firmama čiji su osnivači iz bivših jugoslovenskih republika, ali i u medijima koji emituju program na jezicima nacionalnih manjina. Loša privatizacija u 220 firmi, privremeno privatizovani kapital je vratila u akcijski – što znači ponovo državni. Od njih, država ima manjinski udio u samo osam kuća, a većinski u preostalih 212.
– Od preduzeća u kojima je poništena privatizacija danas relativno dobro posluju Industrija gume „Vulkan“, „Tržnica“ iz Subotice, „Budimka“, „Elektroizgradnja“ iz Bajine Bašte, „Betonjerka“ iz Sombora – objašnjavaju u Agenciji za privatizaciju.
Restrukturiranje
U restrukturiranju su 52 društvena preduzeća, a među njima RTB Bor, „Prva petoletka“, „Ivan Milutinović PIM“, „Generaleksport internacional“. U istom statusu je i 95 državnih preduzeća. To su „Resavica“, „Dnevnik holding“ i Banja Romulijana, preduzeće za radno osposobljavanje invalida. Novosti