VAŠINGTON, Stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Američkim Državama u septembru je dostigla 9,8 odsto, što je najviše od juna 1983. godine.
Kako se navodi u izvještaju američkog ministarstva rada, u septembru je ukinuto 263.000 radnih mjesta, dok su analitičari Vol strita očekivali gubitak od 180.000 radnih mjesta.
Novi podaci ukazuju da najgora recesija od 1930. godine i dalje ostavlja posljedice i da postoji opasnost da će potrošači, u strahu od gubitka radnih mjesta, smanjiti potrošnju, koja učestvuje sa 70 odsto u američkoj privredi.
Stopa nezaposlenosti u avgustu je iznosila 9,7 odsto.
“Tržište rada i dalje je u padu”, ekonomski savetnik Džoel Narof.
Izvještaj ministarstva rada SAD ukazuje da ekonomski oporavak neće proteći glatko.
“I dalje smo uvjereni da počinje ekonomski oporavak”, kazala je ekonomista
Barklejsa Mišel Majer i dodala da novi podaci ukazuju da će oporavak u početku biti težak.
Ukoliko bi se u izvještaj ubacili i podaci o otpuštenim radnicima koji su ugovorili posao sa pola radnog vremena ili odustali od traženja posla, stopa nezaposlenosti bila bi 17 odsto, što je najviše od 1994. godine, od kada se prati taj pokazatelj.
Broj ljudi koji traže posao više od šest mjeseci porastao je na rekordnih 5,4 miliona i ta kategorija sada učestvuje sa 36 odsto u ukupnom broju nezaposlenih, što je najviše do sada.
Prema podacima Ministarstva rada SAD, bez posla je trenutno 15,1 milion Amerikanaca, a više od 7,2 miliona radnih mjesta je ukinuto od početka recesije u decembru 2007. godine.
Većina ekonomista smatra da je američka privreda u tromjesečju od jula do septembra zabilježila rast, čime je tehnički prekinuta recesija, ali malo njih očekuje da je taj rast dovoljno jak da bi se smanjila nezaposlenost.