PEKING, Kina završava sklapanje najvećeg radio-teleskopa na svijetu, koji će biti u stanju da istražuje crnu materiju.
Teleskop FAST, čija izgradnja je počela u martu 2011, nalazi se u ruralnoj zoni Guidžu, u jednoj od najsiromašnijih provincija u zemlji, između tri planine koje mu obezbijeđuju prirodni oslonac.
Teleskop će biti u upotrebi za godinu dana u regionu u kojem četvrtina stanovika živi ispod granice siromaštva, podsjeća hongoški list Saut Čajna Morning Post i dodaje da će on pokriti prostor jednak veličini 30 fudbalskih terena.
Naučna zajednica teleskop naziva skraćenicom FAST a pun naziv mu je Radio teleskop sferičnog oblika prečnika petstotina metara (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope).
“Teleskop će nam pomoći da istražujemo inteligentan život van naše galaksije i porijeklo svemira”, rekao je generalni direktor kineske astronomske kompanije, Vu Siangling. Kina je do sada morala da se oslanja na informacije iz druge ruke u ovoj oblasti, dodao je on.
Međutim, prema pisanju hongoškog lista, vlasti nisu otkrile cijenu ovog projekta koji je zbog ogromnih troškova na meti kritika imajući u vidu aktuelnu ekonomsku situaciju u zemlji.
Kina je već uložila ogroman novac u najmoćniji računar na svijetu, Tianh/2, koji je 2013. koštao 2,5 milijardi juana (370 miliona evra) i koji dnevno troši struju u vrijednosti od oko 400.000 juana (59.000 evra).
Vlasti iz Pekinga izdvajaju milijarde dolara za svemirska istraživanja i osvajanje svemira, koje smatra simbolom nove snage zemlje pod pokroviteljstvom vladajuće Komunističke partije. Tanjug