MOSKVA, Po tempu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom kvartalu ove godine, prvo mjesto među 11 privredno najrazvijenijih zemalja svijeta zauzela je Indija.
Podaci, prikupljeni na osnovu izvještaja Međunarodnog monetarnog fonda, Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i nacionalnih statističkih službi, pokazuju da je rast BDP Indije u drugom tromjesečju iznosio 7,9 odsto, a Rusije 7,5 procenata u odnosu na isto razdoblje 2007. godine.
Treće mjesto po tempu rasta BDP pripalo je Brazilu (6,1 odsto), a sljedili su SAD (2,1 odsto), Njemačka (1,9 odsto), Britanija (1,5 odsto), Francuska (1,2 odsto), Japan i Kanada sa po 0,7 procenata. Istovremeno, BDP Italije je smanjen 0,1 odsto, dok podaci o dinamici BDP u Kini nisu navedeni.
Rusija je u periodu januar-septembar zauzela prvo mjesto među osam najrazvijenijih zemalja svijeta (G8) po stopi rasta industrijske proizvodnje, koja je iznosila 5,4 procenta u poređenju s devetomjesečnim periodom prošle godine. Na drugom mjestu je bila Njemačka s rastom od 2,6 odsto, a na trećem Japan sa 0,5 procenata.
U drugim članicama G8 industrijska proizvodnja je u periodu od devet mjeseci zabilježila pad – u Italiji dva odsto, Britaniji 0,8 odsto, Francuskoj 0,4, SAD 0,2 odsto, a podaci za Kanadu nedostaju.
Po inflaciji na godišnjem nivou (u odnosu na isti mjesec lane), Rusija je u septembru bila apsolutni “lider” među 11 privredno razvijenih zemalja. Njen nivo inflacije je tog mjeseca iznosio 15 odsto, a sljede Indija sa 9,8 procenata, Britanija (5,2 odsto), SAD (4,9 odsto), Kina (4,6 odsto), Italija (3,8 odsto), Kanada (3,4 odsto), Francuska (3 odsto), Njemačka (2,9 odsto), Japan (2,1 odsto) dok nedostaju podaci za Brazil.
Najviši nivo nezaposlenosti među zemljama G8 u septembru zabilježen je u Francuskoj i iznosio je 7,9 odsto privredno aktivnog stanovništva. Drugo mjesto po tom pokazatelju zauzela je Njemačka (7,1 odsto), a treće Kanada (6,1 procenat). Sljedile su SAD (6,1 odsto), Rusija (6 odsto), Japan (4,1 odsto), a nedostaju podaci za Britaniju i Italiju.