BANJALUKA, Najveća primanja u prošloj godini imali su stanovnici Istočnog Mostara, čija je prosječna neto plata iznosila 1.107 maraka, dok su najniže zarade imali zaposleni u Vukosavlju sa prosjekom od 518 maraka, pokazali su podaci Zavoda za statistiku RS.
Istočni Mostar ostao je na vrhu, iako je prosječna neto plata u toj opštini u 2011. godini u odnosu na godinu ranije smanjena za oko 30 maraka. Pad plata u Vukosavlju u 2011. bio je još izraženiji i u odnosu na prethodnu godinu prosječna zarada bila je manja za oko 70 KM.
Na drugom mjestu sa najvećom prosječnom platom zaposlenih nalazi se opština Ugljevik, gdje je prosječna zarada u prošloj godini iznosila 1.089 maraka, a slijedi Gacko sa 1.024 marke, te Istočni Drvar sa prosječnom neto zaradom od 1.022 marke.
Zaposleni u Banjaluci u 2011. u prosjeku su zarađivali 935 maraka, što je za oko 30 maraka više u odnosu na prethodnu godinu.
Prosječnu platu od oko 800 maraka lani su primali zaposleni u Vlasenici, Kalinoviku, Kneževu, Milićima, Nevesinju, Palama, Pelagićevu i Foči.
Poslije stanovnika Vukosavlja najmanja primanja imali su zaposleni u opštini Kupres, čija je prosječna plata iznosila 552 marke, dok se na trećem mjestu našla opština Kostajnica sa 567 KM.
Prosječna neto plata u opštini Donji Žabar iznosila je 571 marku, dok je plata radnika u Kotor Varošu iznosila 611 maraka.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, na kraju 2011. u Srpskoj je bilo zaposleno 238.956 radnika, što je za oko 6.000 radnika manje u odnosu na 2010. godinu.
Najviše radnika lani je radilo u privatnim preduzećima – 120.039, ali je njihov broj u odnosu na 2010. godinu smanjen za oko 3.000.
Javni sektor je istovremeno povećao broj zaposlenih u prošloj godini za oko 1.000 radnika, dok je zadružni oblik svojine imao oko 768 zaposlenih, što je za oko 300 manje u odnosu na godinu ranije. Mješoviti sektor zapošljavao je 47.445 radnika, što je za oko 3.000 manje nego u 2010. godini.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da do duplih razlika u primanjima zaposlenih po opštinama Srpske dolazi zbog toga što neke lokalne zajednice imaju mali broj stanovnika i većina ih radi u administraciji, gdje su primanja najveća.
– Ostali ljudi u tim opštinama uglavnom se bave poljoprivredom i od toga žive – rekao je Pavlović.
On je naglasio da povećanje broja radnika u javnom sektoru, a smanjenje broja zaposlenih u privatnim preduzećima pokazuje da je poslovni ambijent u Srpskoj destimulativan, te da se privredna društva sve više bore s nelikvidnošću i smanjenim obimom posla, zbog čega dolazi i do otpuštanja radnika.
Stručna sprema
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prošle godine među zaposlenom populacijom bilo je najviše radnika sa srednjom stručnom spremom – 85.657.
Statistika pokazuje da je bilo najmanje zaposlenih doktora nauka – 910.
Lokalne zajednice sa najvišom platom
Opština/grad Prosječna plata (KM)
Istočni Mostar 1.107
Ugljevik 1.089
Gacko 1.024
Istočni Drvar 1.022
Banjaluka 935
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I ova statistika govori u prilog tome da bi se trebala izvršiti teritorijalna reorganizacija lokalnih zajednica. Smiješno je da imamo opštine sa svega 150 stanovnika. Primjer je opština Istočni Mostar u kojoj su jedini zaposleni oni u administraciji (sjedište opštine se nalazi u Nevesinju) i lokalnoj školi. Ugljevik i Gacko se visoko kotiraju po prosječnim platama zbog termoelektrana u tim mjestima, a imaju i visoku stopu zaposlenosti za naše prilike. Pored prosječnih plata bilo bi dobro da smo dobili i uporedni prikaz stope zaposlenosti, kao i strukture zaposlenih.