BERLIN, Norveška naftna kompanija “Statoil” te britansko-australijski rudarski koncern “Rio Tinto” najtransparentnije su multinacionalne kompanije u svijetu – rezultat je istraživanja “Transparensi internešnela”.
Na samom začelju liste su kineske “Bank of Communications” i “Bank of China”.
Iznenađenje je da su pri dnu i firme poput japanskog “Honda Motorsa” ili američki megakoncerni kao “Gugl” i “Epl”. Još niže su “Majkrosoft” i “Amazon”.
Kada je u pitanju trasparentnost, loše stoje i firme iz finansijskog sektora.
Giganti kao što su “Goldman “Saks”, “Benk of Amerika”, “VISA” ili “Sitigrup” zauzimaju pozicije u donjoj trećini rang liste.
Na listi je i sedam njemačkih preduzeća, na primjer proizvođač softvera “SAP”, hemijski koncern “BASF” te osiguravajuća kuća Alians”.
Njihova pozicija je relativno dobra – svih sedam nalazi se u gornjoj trećini liste.
“Transparensi” je proveo istraživanje o transparentnosti multinacionalnih kompanija i napravio rang-listu 105 preduzeća.
To je prvi put da se ocjenjuju svjetske firme, a ne države.
Priliklom vrednovanja, uzimano je u obzir da li firme objavljuju podatke o svojim transakcijama i plaćanju poreza, kao i koje su antikorupcijske programe uvele.
Podaci potiču isključivo iz javno dostupnih izvora kao što su internetske stranice firmi.
Nakon optužbi za korupciju protiv “Simensa”, mnoge kompanije uvele su preventivne mjere, ali njemačke korporacije još uvijek stoje loše kada se govori o urednoj dokumentaciji njihovih aktivnosti u stranim zemljama.
“Transparensi internešnel” je kritikovao i njemačku vladu.
EU je zaključila da se preduzeća u sirovinskom sektoru trebaju obavezati na veću transparentnost novčanih tokova, ali Berlin to, za sada, odbija.