BANJALUKA, Na prvi pogled povoljno, a na drugi nepovoljno – ovako je predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, Zdravko Ostojić, ocijenio izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, kojima se uvodi jedinstvena stopa poreza na dohodak od osam odsto, a ukidaju prvobitne od deset i 15 odsto.
Opravdanje za ovakvu tvrdnju, Ostojić, između ostalog, zasniva na činjenici da je nova najniža utvrđena plata od 320 maraka za 20 maraka veća od neoporezivog dijela, koji sada iznosi 300 maraka, što, kako ističe, predstavlja dodatno opterećenje poslodavcima.
– Nepovoljno je i to što se na troškove, kao što je na primjer topli obrok, računa i porez i doprinosi. Vlada RS je najavila da će do februara riješiti ovaj problem, i mi se tome nadamo. Ni sam ne znam kako će ova dodatna opterećenja podnijeti poslodavci, a ako tome dodamo i posljedice globalne finansijske krize, najveći udar će pretrpjeti izvoznici, ali i kožarska, tekstilna i obućarska industrija – smatra Ostojić.
Predsjednik Sindikata metalaca i rudara RS, Obrad Belenzada, tvrdi da usvojene izmjene i dopune zakona o porezu na dohodak i doprinosima predstavljaju nova opterećenja za privredu.
– Rješenje bi bilo da se u Nacrtu budžeta RS za 2009. godinu za najmanje pet odsto smanje svi troškovi i sredstva preusmjere u privredu – predlaže Belenzada.
Da nije sve tako crno, smatra predsjednik Saveza sindikata RS, Ranka Mišić, jer se, kaže, izmjenama zakona stopa poreza na dohodak smanjuje na osam odsto, što je odlično i za privredu i za radnike.
– Međutim, izmjenama Zakona o doprinosima za više od jedan odsto opterećuju se i privrednici i radnici, što je previše za našu privredu. Ono što smo dobili izmjenama Zakona o porezu na dohodak, gubimo Zakonom o doprinosima. Ovo sužava prostor za poboljšanje položaja radnika u privredi, ali i proces poslovanja preduzeća – kazala je Mišićeva.
Prema mišljenju izvršnog direktora Udruženja ekonomista SWOT, Aleksandra Grabovca, usvojeni zakonski akti ne mijenjaju mnogo u rasterećenju privrednih subjekata, a Vlada RS, dodaje, na ovaj način se odriče dijela svojih prihoda povećavajući prihode Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja i Fondu za zdravstveno osiguranje.