BIJELJINA, Zemlje čije se stanovništvo osjeća najsrećnije uglavnom se nalaze u sjevernoj Evropi, dok je najnesrećnije stanovništvo afričkih zemalja, pokazao je prvi izvještaj UN o svjetskoj sreći.
Na skali sreće od nula do 10, najvišu ocjenu od 7,6 dali su stanovnici Danske, Norveške, Finske i Holandije dok je, nasuprot njima, najnesrećnije stanovništvo afričkih zemalja Togo, Benin i Sijera Leone, koji su dali ocjenu 3,4.
Prema ovom izvještaju, i Slovenci su prilično zadovoljni svojim životima, pa su dali ocjenu 7,5. Hrvati su dali ocjenu 6,9, a stanovništvo Srbije i BiH 6,5.
Istraživanje pokazuje da novac nije jedina stvar koja usrećuje ljude, ali su srećnije zemlje uglavnom bogate. Međutim, društveni faktori poput lične slobode i izostanka korupcije pokazali su se daleko važnijim od prihoda.
Istraživanje je, između ostalog, pokazalo da je svijet postao srećniji u posljednjih 30 godina, da nezaposlenost izaziva podjednako nesreće kao i smrt bližnjih ili razvod, da je na poslu važnija sigurnost i dobri međuljudski odnosi nego visina plate i razumno radno vrijeme.
Mentalno zdravlje najbitniji je faktor koji utiče na sreću u bilo kojoj zemlji, međutim, samo četvrtina psihičkih bolesnika dobija adekvatnu ljekarsku pomoć u razvijenim zemljama, a još manje u nerazvijenim.
Tu su i političke slobode i izostanak korupcije na društvenom nivou, psihičko i fizičko zdravlje, siguran posao i na privatnom nivou porodična harmonija.