KAMBERA, Kapri, Ženeva i Njujork predvode listu najskupljih hotelskih soba, prema najnovijem globalnom istraživanju koje je pokazalo da su cijene hotelskog smještaja porasle prvi put u posljednje tri godine, sa prvim znacima oživljavanja svjetske privrede, prenijele su agencije.
Hotelski provajder Hotels.com objavio je da je dvogodišnji indeks cijena pokazao da je cijena prosječne hotelske sobe danas na nižem nivou nego prije šest godina, ali da ima nagovještaja da se ta stopa oporavlja.
“Konstatovali smo da su u porastu rezervacije za putovanja u čitavom svijetu,” izjavio je portparol hotelskog promotora Viktor Ovens.
U cjelini, cijene su porasle oko dva procenata u drugom tromjesečju 2010, u odnosu na isti lanjski period, što je prvi skok od 2007. godine, budući da se u posljednje vrijeme povećavaju poslovna putovanja.
Indeks rasta cijene hotelskih soba, na osnovu analize oko 91.500 objekata na 15.750 lokacija, povećan je jedan odsto u Evropi i Karibima, tri odsto u Americi, dok je u Aziji ostao nepromjenjen.
Cijene na italijanskom ostrvu Kapri porasle su sedam odsto, što je najskuplja destinacija za hotele, čime je Kapri nadmašio Monte Karlo koji sa na toj poziciji nalazio 2009. godine.
U Ženevi i Švajcarskoj u cjelini, prosječna stopa rasta cijene hotelske sobe iznosi osam procenata, dostigavši 254 dolara, dok je Njujork najskuplji grad za iznajmljivanje soba u SAD, s cijenom koja je veća za 14 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Među 10 najskupljih gradova za najam hotelskih soba našli su se i Dubrovnik, Venecija, Rio De Žaneiro, Pariz, Bali, London i Moskva.
Istraživanje je pokazalo da se cijene naglo povećavaju u gradovima u kojima se održavaju neki značajniji događaji, kao što je skok cijena u Kanu, u Francuskoj, koji je bio domaćin filmskog festivala, ili na indonezijskom ostrvu Bali gdje su cijene skočile čak 57 odsto u periodu snimanja filma sa Džulijom Roberts.
Drugo najveće povećanje cijena dogodilo se u Johanesburgu, od 53 odsto na prosječnih 180 dolara za noć, tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu.
Po pravilu su cijene povećavane zbog rasta poslovnih putovanjja smatra Ovens, ali to nije opšte pravilo.
Zabilježen je i pad cijena na nekim međunarodnim destinacijama, kao što su Abu Dabi, Dubaji i Rejkjavik gdje je registrovan nagli pad cijene hotelskih soba u prvoj polovini 2010.
Tako je cijena hotelske sobe u Abu Dabiju prosječno smanjena 46 procenata, a u Rejkjaviku do 18 odsto, poslije vulkanske erupcije u aprilu kada je došlo do poremećaja vazdušnog prevoza širom Evrope. Cijene soba u Moskvi smanjene su osam odsto, Budimpešti sedam procenata, a po šest odsto u Kopenhagenu, Kankunu, Atini, Tajpeju i Dablinu. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Posle uspostave avio letova iz BL za Cirih i u BL će smještaj u hotelima značajnije poskupiti. To su indirektni efekti poteza koje Vlada ostvaruje kroz poboljšavanje ambijenta.A tek kada proradi i aerodrom u Trebinju i kada navale strani turisti u airbusima koje Ćilipi ne mogu da prime.