BANJALUKA,Paralelno sa sličnim dešavanjima na svjetskom tržištu, BiH u ovoj sedmici očekuje novo poskupljenje goriva.Prema riječima predsjednika Sekcije distributera nafte Federaciji BiH, Izudina Ahmetića, poskupljenja u ovom dijelu države trebalo bi da nastupe već danas, ili najkasnije sutra, i to u prosjeku za šest pfeniga.
– U utorak ćemo imati nove cijene prema vlasnicima benzinskih pumpi. Kada će oni povećati cijene goriva, zavisi od njih samih – kaže Ahmetić, te dodaje da su sadašnje cijene u FBiH 2,45 maraka za eurodizel, 2,17 maraka benzin i 2,18 maraka bezolovni.
U RS sadašnje cijene derivata ostaće nepromijenjene, ali samo do kraja sedmice, kaže predsjednik Udruženja vlasnika benzinskih pumpi u RS, Vojin Mitrović.
– U ovom trenutku poskupljenja neće biti, s obzirom da većina pumpi ima rezerve goriva za nekoliko dana. Krajem sedmice ćemo razmotriti situaciji i vjerovatno ponovo podignuti cijene – kaže Mitrović.
Čekajući sve izvjesnije, novo poskupljenje goriva, vozače u RS, ali i FBiH, nerviraju i neujednačene cijena ovog energenta na pumpama. Iako je ovakvih pojava bilo i ranije, sada je postala normalna pojava da kod dvije susjedne pumpe cijena litre istog derivata bude različita u prosjeku za pet pfeniga, a ponekad i više.
Na primjer, cijena goriva na pumpama banjolučkog “Petrola” veće su u prosjeku za pet pfeniga nego na stanicama “Krajinapetrola”. Kod prvih, litar eurodizela košta 2,44 marke, dok je kod drugih litar istog goriva 2,39 maraka. Litar supera na pumpi “Petrola” platićete 2,20 maraka, dok je njegova cijena na pumpama “Krajinapetrola” 2,15 maraka.
– Na našim pumpama litar svih vrsta benzina košta 2,15 maraka, dok je dizel 2,36 maraka – kažu u banjolučkom “Miljković petrolu”, te dodaju da će nova poskupljenja ovog energenta, po svemu sudeći, uslijediti uskoro.
Šaroliko je i na pumpama “Nešković petrola”, na kojima eurodizel košta 2,35 maraka, bezolovni 95 košta 2,10 maraka, super 98 iznosi 2,12 maraka, a litar lož-ulja potrebno je platiti 2,10 maraka.
– Litar eurodizela košta 2,39 maraka, bezolovni i super koštaju 2,15 maraka, dok je za litar lož-ulja potrebno platiti 2,14 maraka – kažu na jednoj od pumpi “Ćejić petrola” u Srpcu.
Vojin Mitrović, kaže da u tome nema ništa nezakonito, jer je na snazi slobodno formiranje cijena.
– To se može opravdati različitim izvorima snabdijevanja i različitim maržama odnosno troškovima koji prate neke derivate, jer je veleprodajna i maloprodajna marža za naftne derivate na pumpama u RS između šest i sedam odsto – kaže Mitrović.
Upravo zbog ovoga, kaže on, ne postoji zvanična cijena goriva u RS, koja bi postojala kada bi bilo ograničenja ili definisan način formiranja. Postoji samo cijena koja je usaglašena unutar dobavljača i koja se nalazi na većini pumpi u Srpskoj. Prema njoj, eurodizel iznosi 2,40 maraka, super benzin 2,15 maraka i bezolovni 2,12 maraka. Fokus