MOSKVA, Zemlje BRIKS-a /Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika/ smatraju da trgovina u nacionalnim valutama smanjuje rizike i zavisnost od američkog dolara.
Dok MMF i Svjetska banka pokušavaju da osmisle svoj prilaz pitanju razvoja, zemlje BRIKS-a su u stanju da kolektivno predlože alternativu.
Politički analitičari zemalja BRIKS-a upozoravaju da se vode razgovori o uvođenju evra za sjever Evrope i evra za južnu Evropu.
Ako do toga dođe, šta preostaje evropskim partnerima? Da se u takvoj situaciji okrenu “američkoj mašini za štampanje para”, koju SAD pokreću isključivo radi svojih interesa?
Zato, smatraju politički analitičari, predstojeći peti samit BRIKS-a 26. i 27. marta može da postane početak formiranja novog punopravnog međunarodnog bloka. Tim prije što političko i ekonomsko uređenje svijeta zahtijeva hitno obnavljanje.
Forum BRIKS, u kojem će učestvovati lideri Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike, biće održan u južnoafričkom Durbanu. Delegacije će razmotriti različite varijante restrukturisanja međunarodne ekonomije i finansijskog sistema.
Glavna tačka biće diskusija o mogućnosti tranformacije kluba pet najvećih zemalja u razvoju u pravu organizaciju globalnog karaktera.
Situacija u svijetu, između ostalog najnoviji događaji oko Kipra, svjedoče o tome da prethodni finansijsko-ekonomski sistem osjeća krajnju neophodnost za reformama.
Svaka zemlja u okviru BRIKS-a prati sopstvene ciljeve.
Rusija, na primjer, računa na partnere iz BRIKS-a u planu razvoja novog pravca spoljnoekonomske djelatnosti i jačanja svojih spoljnopolitičkih pozicija. Jer svi pokušaji Moskve da uspostavi efikasnu saradnju sa Zapadom nemaju realni efekat.
Sa svoje strane Kina, prema mišljenju niza eksperata, računa na vođstvo u BRIKS-u, da bi se sigurnije suprotstavljala SAD u borbi za globalni uticaj.
Indija i Brazil računaju na pomoć Rusije i Kine s ciljem dobijanja statusa stalnih članova u Savjetu bezbjednosti UN.
Planiran je poslovni savjet BRIKS-a, među nacionalnim razvojnim bankama zemalja već djeluje sporazum o finansijskoj saradnji.
Na dnevnom redu samita je i formiranje razvojne banke BRIKS, te formiranje zajedničkog fonda valutnih rezervi.