TORONTO, Lideri bogatih zemalja G8/G20 kreću u Toronto na samit, ali uprkos velikim obećanjima o pomoći – i dalje svake godine zbog gladi, siromaštva i neuhranjenosti umire šest miliona djece mlađe od pet godina.
Pod motom “Oporavak i novi početak” – ovoga vikenda u Torontu biće održan sastanak grupa G8 i G20. Na četvrtom samitu ovakve vrste predstavnici 20 industrijskih zemalja i zemalja u razvoju razgovaraće o posljedicama svjetske finansijske krize – teme koja je ovih dana nezaobilazna.
Neposredno prije toga u pokrajini Ontario, u jednom luksuznom odmaralištu u Hantsvileu, sastaće se i predstavnici osam vodećih industrijskih sila (G8) – prenosi Radio “Dojče vele”.
Očekuje se da će “letjeti perje” zbog razmimoilaženja u stavovima o strategijama kojima se želi odgovoriti na krizu – njemački kancelar Angela Merkel insistira na strogom kursu štednje, dok američki predsjednik Barak Obama želi da države intervenišu sa novim konjunkturnim paketima.
Bankari svu tu “dramu” na političkoj sceni posmatraju prilično opušteno, jer smatra da je kod njih ponovno sve u redu.
Šef Dojče banke Josef Akerman-Bildunteršrigt smatra da se sastanak u Kanadi mogao slobodno otkazati. Novčani sektor je, tvrdi on, posljednjih mjeseci preduzeo sve potrebne mjere za stabilizovanje finansijskih tržišta.
Može se očekivati da će ove teme i “natezanja” oko daljih mjera za kontrolu tržišta finansija potisnuti u drugi plan jednu drugu, nimalo manje važnu temu – održivi razvoj i razvojnu pomoć.
Na samitu G8 u Škotskoj 2005. godine obećano je da će se za pomoć nerazvijenim zemljama izdvojiti 50 milijardi američkih dolara više. Danas, pet godina kasnije, taj cilj ni blizu nije ostvaren.
Same članice grupe G8 priznaju “rupu” u tom fondu od deset milijardi dolara, dok Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) tvrdi da manjka čak 20 milijardi.
Kada se uzme u obzir da su brzo mobilisane stotine milijardi širom svijeta za spas banaka, neshvatljivo je zašto se ne mogu isplatiti puno manje svote za pomoć najsiromašnijima na svijetu, koje najviše pogađa ekonomska kriza – navodi “Dojče vele”.
Tri milijarde ljudi živi u siromaštvu. Glad i neuhranjenost su još i danas najčešći uzroci smrti.
Domaćin samita G8/G20 stavio je na dnevni red posebno temu smrtnosti djece i žena tokom trudnoće i poroda.
Prije deset godina na milenijumskoj konferenciji postavljen je cilj da se do 2015. smrtnost djece smanji za dvije trećine, a žena za tri četvrtine.
Ali, za to je potreban novac, a on, iako je obećan, ne stiže. Samo Velika Britanija redovno plaća svoj dio; Njemačka, Francuska i Italija – kasne.