MOSKVA, Ruski trgovac mobilnim telefonima Maksim Nogotkov (35) postao je prvi Rus koji je dospio na Forbsovu listu mladih milijardera i trinaesti je najmljađi milijarder u svijetu, a za razliku od mnogih mladih bogatih Rusa on je svoj imetak stekao sam.
Za razliku od oligarha koji su iskoristili privatizaciju i jeftino kupili industrijske gigante ovaj mladi Rus krenuo od nule.
Njegovo lično bogatstvo procijenjeno je na oko milijardu američkih dolara, a Nogotkov je ušao u biznis kao jedva punoljetan 1995. godine prodajući računare, bežične telefone i druge elektronske aparate, a kasnije se specijalizovao za prodaju mobilnih telefona.
Danas je njegovo preduzeće “Svjaznoj” drugo po veličini u Rusiji u oblasti trgovine mobilnim telefonima, prije dvije godine on je osnovao istoimenu banku, a razvio je i posao trgovine nakitom, navode ruski mediji.
Nogotkov vjerovatno neće još dugo biti jedini ruski milijarder na Forbsovoj listi mladih bogataša, jer kada je riječ o internet biznisu koji bilježi visok rast, u njemu glavnu riječ u Rusiji, kao i u svijetu vode mladi.
Za razliku od Nogotkova koji je svoj kapital stekao sopstvenim angažmanom, desetine Rusa mlađih od 35 godina vode krupne poslove zahvaljujući tome što su njihovi roditelji milijarderi.
Neki od tipičnih predstavnika takozvane zlatne mladeži, kako ovdje pomalo pežorativno nazivaju djecu bogataša, i ujedno najmlađi preduzetnici su Arkadij Abramovič (19) sin milijardera Romana Abramoviča i Elena Lužkova (20) ćerka Elene Baturine i bivšeg moskovskog gradonačelnika Jurija Lužkova.
Mladi Abramovič sa 17 godina postao je vlasnik 26 odsto akcija kompanije Krozbi vrijednih 137 miliona rubalja (4,5 miliona dolara) dok je Lužkova sa 18 godina postala vlasnik austrijske kompanije “Elena L. Hendels”.
Osim mladosti i bogatstva Lužkovoj i Abramoviču je zajedničko što ne žive u Rusiji, kao i mnogi bogati Rusi. Jedan od petorice najbogatijih biznismena u Rusiji Vladimir Potanjin, čije je lično bogatstvo Forbs procijenio na oko 18 milijardi dolara nedavno je u intervjuu za “Fajnenšl tajms” objasnio svoju odluku da najveći dio bogatstva zavješta dobrotvornim ustanovama, a ne djeci.
“Ukoliko želite da pomognete svom djetetu, dajte mu milion dolara, a ako hoćete da ga uništite, dajte mu milijardu dolara. Ako oni sami zarade novac, imaće pravo da raspolažu njime kako žele, a ako im ja ostavim živjeće u mojoj sjenci. Možda oni ne žele da budu milijarderi”, rekao je Potanjin koji ima troje djece. Zasad niko od djece bogatih Rusa nije uspio da ostvari finansijske rezultate kakve su postigli njihovi roditelji, iako statistika pokazuje da se oko 90 odsto njih bavi porodičnim biznisom radeći kao top menadžeri u korporacijama i bankama koje su osnovali roditelji.
Rijetki su i oni koji se samostalno upuštaju u krupne poslovne poteze, a jedan od izuzetaka je Anton Zingarevič (30) sin biznismena Borisa ingareviča, koji je nedavno investirao oko 25 miliona funti u kontrolni paket akcija engleskog fudbalskog kluba Reding.
Ipak, teško je vjerovati da će neko od njih moći da se mjeri sa Nogotkovom koji je sa 18 godina pokrenuo sopstveni biznis polazeći praktično od nule.