BEOGRAD, Najviša cijena kvadratnog metra u Beogradu 1.595 evra, dok za istu površinu u najjeftinijem stanu kupljenom u Nišu i Kragujevcu treba po 695 evra.
Vlada Srbije donijela je uredbu prema kojoj, u drugoj građevinskoj zoni u prestonici kvadratni metar stana može da košta najviše 1.595 evra, u trećoj zoni 1.290 evra, a u četvrtoj 945 dinara. U ostalim zonama najviša cijena je 895 evra, dok su prva zona i ekstrazona, naravno, izuzete od gradnje jeftinih stanova.
Uz finansijski doping države najjeftiniji stanovi u Novom Sadu, i tu u prvoj zoni, biće dostupni građanima za maksimum 1.100 evra po kvadratu, odnosno 895 evra u drugoj zoni.
Kad je o Nišu i Kragujevcu riječ, stanovi koji budu izgrađeni u prvoj zoni moći će da budu ponuđeni tržištu po maksimalnoj cijeni od 900 evra, a u drugoj zoni po 695 evra.
Vlada je za stanove izgrađene u objektima na teritoriji ostalih gradova i opština u Srbiji propisala najvišu cijenu od 695 evra po kvadratnom metru.
Očekuje se da će interesovanje građana biti veliko jer procjene su da imamo oko 500.000 podstanara, od toga petina živi u Beogradu. Stanovi o kojima je riječ imaće pouzdane investitore čiji bonitet prethodno proverava banka. Na teret budžeta ide dio kamate koja se obračunava po stopi od sedam odsto na godišnjem nivou.
Kako kažu u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja, pogodnosti za investitore su u tome što će imati povoljne kredite za finansiranje izgradnje. Kredit će moći da dobiju uz ispunjenje dva uslova, a to je da obezbijede zemljište za izgradnju i da posjeduju pravosnažnu lokacijsku dozvolu za izgradnju objekta čija se izgradnja subvencioniše.
U Vladi očekuju da će ova uredba aktivirati građevinski sektor jer stimuliše stanogradnju, da će povećati ponudu novoizgrađenih stanova, smanjiti cijenu stambenih jedinica i povećati dostupnost stanova većem broju domaćinstava. Inače, gradnja ovih stanova počinje na proljeće, a očekuje se da prvi stanovi budu useljeni dogodine.
Regulisanje svojinskih prava
Istovremeno sa uredbom kojom određuje maksimalnu cijenu, Vlada je pravno regulisala konverziju prava na korišćenje građevinskog zemljišta u klasično pravo svojine. Za građane će ovaj „preobražaj“ biti besplatan, dok je za vlasnike preduzeća, kupljenih u tranziciji, propisano da plaćaju punu tržišnu vrijednost ukoliko su ugasili preduzeće koje su kupili. Koliko će ko platiti, utvrdiće Poreska uprava.
Inače, konverzija je besplatna za državne organe, uključujući građevinsko zemljište koje koriste sva pravna lica čiji su oni osnivači; lica koja su upisana kao nosioci prava korišćenja na izgrađenom građevinskom zemljištu u državnoj svojini; vlasnike posebnih fizičkih delova u stambenim zgradama sa više stanova, poslovnim i poslovno-stambenim zgradama izgrađenim na građevinskom zemljištu u državnoj svojini; vlasnike objekata ili posebnih fizičkih dijelova objekta, izgrađenim na građevinskom zemljištu za koje je zaključen ugovor o zakupu, radi izgradnje, na rok više od 50 godina.
Oni koji obavezno plaćaju konverziju su privredna društva i druga pravna lica na koja su primenjeni propisi o privatizaciji, stečajnom i izvršnom postupku i njihovi pravni sljedbenici; nosioci prava korišćenja na neizgrađenom građevinskom zemljištu, stečenom radi izgradnje po propisima koji su uređivali građevinsko zemljište do 13.5.2003. ili na osnovu odluke nadležnog organa; kao i korisnici građevinskog zemljišta u sportu, udruženja građana i društvena preduzeća kao nosioci prava korišćenja na građevinskom zemljištu, ostaju korisnici do okončanja postupka privatizacije, nakon čega se izjednačuju sa prvom grupom. B92