NJUJORK, Cijena akcija investicione kompanije “Berkšir”, na čijem je čelu Voren Bafet već više od 40 godina, ojačala je u 2009. na njujorškoj berzi za samo 2,7 procenata.
To je, kako ukazuju analitičari, veoma slab rast u poređenju sa indeksom Standard end Purs 500 (S&P 500), pošto je vrijednost akcija 500 firmi, obuhvaćenih tim indeksom, porasla u prosjeku za 23 odsto.
To za “Berkšir hatavej” znači najgori poslovni rezultat od 1999. godine, kada su akcije te kompanije pale za 20 procenata, dok je indeks S&P porastao za isti postotak.
Na tako mali lanjski rast vrijednosti akcija “Berkšir” grupacije uticala je ogromna investicija u iznosu od 26 milijardi dolara, za preuzimanje železničke kompanije “Barlington northern Santa Fe” (Burlington Northern Santa Fe (BNSF). Tom kupovinom je Berkšir ovladala sa 90.000 kilometara dugom železničkom mrežom i dobila preduzeće sa 37.000 zaposlenih.
Jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, Voren Bafet, vjerovatno će se pri pomisli na tržišta akcija nerado sjećati 2009. godine, koja je za njegovu investicionu grupaciju “Berkšir hatavej” bila najgora u čitavoj posljednjoj deceniji.
Kompanija drugog najbogatijeg Amerikanca je, zahvaljujući akvizicijama i drugim poslovnim potezima, tokom dvije decenije 30 puta povećala svoju vrijednost. Pri tome je Berkšir uspio da pomenuti indeks, kojim se vrednuje učinak američkog tržišta, premaši u 15, od 22 godine.
Braneći loše prošlogodišnje rezultate poslovanja, Bafet je rekao da je teško širiti se i istovremeno dostići visoke profite. “Novembarska kupovina BNSF nije bila jeftina”, kazao je on.
Ta akvizicija željezničke kompanije doprinjela je oživljavanju američke ekonomije, ali je za Berkšir značila i upravljavanje luksuznim aviolinijama i montažu kuća. Te su, pak, grane pretrpjele privrednu recesiju, ukazuju stručnjaci. Grupacija Berkšir bi željeznicu BNSF trebalo da posjeduje idućih 100 godina i očekuje od nje razumnu dobit, izjavio je Bafet u razgovoru za Pablik brodkasting servis.
“Prije 50 godina tražio sam visoko profitabilne investicije, ali njih sada ne mogu dostići, tako da je razumna dobit dovoljna”, komentarisao je Bafet svoja očekivanja od BNSF-a.
Prema prognozama nekih analitičara, godišnji profit grupacije Berkšir bi već ove godine trebalo da se vrati rastu, i to za čak 51 procenat u odnosu na 2009. i da dostigne oko 7,55 milijardi dolara. U 2008. godini profit Bafetove firme pao je za više od polovine u odnosu na rekordnu visinu od 13,2 milijarde dolara godinu dana ranije.
Bafet je štitio svoju imperiju od propadanja američke ekonomije tako što je stvorio rezerve od 44 milijarde dolara u gotovini. Taj novac je, recimo, 2008. iskoristio za investiranje u banku “Goldman Saks”, kupujući njene akcije za pet milijardi dolara.
Berkšir je, takođe, investirao i u “Dženeral elektrik” (GE), kao i u preuzimanje proizvođača žvakaćih guma Rigli. Uprkos tome što su te transakcije povećale prihode od investicija, profit Berkšira nadole su vukle aktivnosti u uslugama, proizvodnji i maloprodaji, ukazuju analitičari.