NJUJORK, Za spremanje biografije je potrebno odvojiti vrijeme.
Čak i kada je tako urađeno neophodno je prekontrolisati napisano jer se mogu potkrasti greške koje vas mogu koštati posla.
Najčešće greške u prijavi za posao su:
Prazan e-mail – Ako šaljete CV u attachmentu, nemojte ostavljati prazan naslov i tijelo mejla. Ovo izgleda kao da se niste ni potrudili da pozdravite osobu koja prima prijavu i da naznačite Vašu namjeru. U tijelu mejla preporučljivo je da napišete propratno pismo.
– CV u e-mailu – biografiju šaljite u prilogu – ne ispisujte je u okviru mejla.
– Tražite bilo kakav posao – Pokušajte da izbjegnete situaciju da poslodavac iz Vaše biografije zaključi da tražite bilo kakav posao. Prilagodite biografiju, a posebno obratite pažnju na propratno pismo, konkretnom konkursu objašnjavajući zašto ste se prijavili baš za tu poziciju.
– Niste naveli sve bitne podatke – Ne izostavljajte informacije o tome da posjedujete i u kojoj mjeri posjedujete sve kvalifikacije koje se u konkursu traže. Ne izostavljajte ni druge bitne elemente CV-ja, uključujući i lične podatke i kontakt podatke.
– Niste naveli radno mjesto – Obavezno navedite u propratnom pismu za koju poziciju konkurišete. Imajte u vidu da neke firme mogu imati više različitih konkursa raspisanih u istom trenutku i da možda neće znati za koju poziciju se prijavljujete.
– Imate slovne i gramatičke greške u prijavi – Ovo svakako djeluje neprofesionalno, neprecizno i neuredno, a to svakako nisu osobine po kojima želite da Vas poslodavac zapamti.
– Konkurišete nakon isteka roka – Ovakvim postupkom već u startu odajete utisak osobe koja ne poštuje zadate rokove i ne poštuje vrijeme poslodavca.
– Preseljenje radi posla – Ukoliko živite van mjesta za koje je konkurs raspisan, naglasite da ste spremni na preseljenje, jer poslodavac u protivnom stiče utisak da ste greškom poslali prijavu, prenose agencije.