PARIZ, Na prvom mjestu liste najboljih afričkih gradova za vođenje biznisa je nigerijski grad Lagos a potom slijede Abidžan i Kazablanka.
Afrika zahvaljujući srednjoj klasi u punom uzletu, ekonomskom potencijalu i rastućoj populaciji doživljava ekonomski preobrožaj. Afrika je region sa najvećim privrednim rastom koji posljednjih godina u prosjeku iznosi oko šest odsto, prenosi sajt afrizap.
Procjenjuje se da će 2050. svaki četvrti čovjek na planeti biti Afrikanac.
Jovago, platforma za onlajn rezervaciju hotela koju je pokrenula Afrika internet grupa sastavila je listu sedam afričkih gradova u kojima je najbolje poslovati.
Na prvom mjestu liste našao se najmnogljudniji grad Nigerije Lagos koji je u prošlosti bio i njegova prijestonica. Lagos je drugi po veličini grad u Africi, poslije Kaira.
Nigerijski bruto domaći proižvod (BDP) neprekidno raste od 2012. On je 2014. dostigao 594,3 miliona dolara a očekuje se da će ove godine porasti još 7,3 odsto.
Nigerija je najveća ekonomija afričkog kontinenta. Lagos privlači brojne poslovne ljude širom svijeta. Poznat je po velikom broju poslovnih centara i luksiznih hotela.
Drugoplasirani je Abidžan, glavni grad Obale Slonovače. Dugo politički nestabilan Abidžan posljednjih godina bilježi značajan privredni rast. Rekonstrukcija luke u Abiddžanu kao i činjenica da je u on ponovo postao sjedište Afričke razvojne banke svrstavaju ga u najprivlačnije afričke gradove za poslovne ljude. Berza u Abidžanu je šesta najuticanija berza na kontinentu. U Africi trenutno radi 23 berze. BDP Obale Slonovače će 2015. najvjerovatnije porasti 7,9 odsto.
Na trećoj poziji je ekonomska prijestonica Maroka Kazablanka poznata po svojoj vodećoj ekonomskoj ulozi u Africi. Veliki broj investicija realizovanih u centralnoj i zapadnoj Africi potiču iz ovog grada. Maroko je druga afrička zemlja po veličini investicija poslije Južnoafričke Republike.
Na četvrtom mjestu je finasijska prijestonica Južnoafričke Republike, Johansburg. Zahvaljujći uloženom naporu vlasti u pogledu smanjenja kriminala, povećanja bezbjednosti i izgradnji infrastrukture, Johansburg privlači sve veći broj stranih investitora i poslovnih ljudu iz čitavog svijeta.
Prijestonica Kenije Najrobi našao se na petom mjestu ove liste, ne samo zbog turističke atrakcije, već i zbog povoljne poslovne klime. BDP Kenije 2014. iznosio je 62,7 miliona dolara a očekuje se da će on 2015. biti povećan 6,2 odsto.
Kenija postaje ekonomski model zapadne Afrike. U Najrobiju se nalazi veliki broj lokalnih i međunarodnih preduzeća kao i afričko sjedište Svjetske banke kao i sjedište farmaceutskog giganta Fajzer (Pfizer). Aerokompanija Kenija Erverjz uveliko je doprinijela transformisanju Najrobija u glavnog ekonomskog aktera Afrike.
Na šestom mjestu je glavni grad Etiopije Adis Abeba poznat i kao politička afrička prijestonica.
Ona je sjedište Afričke unije.Grad je upravo dobio novu željeznicu što potvrđije namjeru vlade da poboljša infrastrukturu u zemlji. BDP Etiopije je prošle gpdine iznosio 49,9 miliona dolara, a ove godine se očekuje da će on porasti 8,5 odsto, posebno zbog povećane ekonomske saradnje sa Kinom.
Na sedmoj poziciji je najveći grad Ugande Kampala sa dva miliona stanovnika poznat i kao “afrički biser”.
Otkriće nafte 2006. značio početak pokretanja velikih investicija u ovu zemlju. Turizam je jedan od glavnih izvora prihoda. BDP Ugande raste od 2012. a ove godine se očekuje da će dostići 26,9 miliona dolara. Tanjug