SARAJEVO, Parlamentarne istražne komisije o kupovini auta za članove Vijeća ministara BiH i trošenju donacija potrošiće više od 50.000 KM u vrijeme dok iz Administrativne komisije bh. parlamenta najavljuju uštedu od 300.000 KM upravo na raznim komisijama.
Takođe, novac za ove dvije istražne komisije parlament je odobrio nakon što je podržao rješenje o linearnom smanjenju plata zaposlenim u bh. institucijama kako bi se u budžetu BiH uštedjelo 40 miliona KM.
Adem Huskić član je obje istražne komisije i sam priznaje da “nema nekog velikog smisla osnivati ovakve parlamentarne komisije” kada Tužilaštvo BiH već vodi istragu i o načinu trošenja donacija koje je BiH dobila, ali i o nabavci auta u Vijeću ministara BiH.
“Problem je što kada neko inicira osnivanje komisije koja bi trebalo da se bavi nečim što je možda nezakonito, onda je teško ne glasati za takvu inicijativu. Glasači bi mogli pomisiti da onaj ko ne podržava istraživanje takvih slučajeva indirektno podržava kriminal, a niko ne želi da ga se tako gleda”, objašnjava Huskić.
Predstavnički dom parlamenta BiH prije dva i pol mjeseca osnovao je istražnu komisiju o nabavci auta u Vijeću ministara, koja je s radom počela u srijedu. Komisija ima 12 članova, odnosno predstavnike svih stranaka zastupljenih u parlamentu. Za rad u ovoj komisiji poslanici imaju pravo na naknadu od 498 KM mjesečno.
“Tužilaštvu BiH dostavili smo kompletnu originalnu dokumentaciju o nabavkama automobila. Pripadnici SIPA saslušali su članove komisije koja je provela proceduru javnih nabavki za automobile. Čuo sam da će i parlamentarna komisija od nas tražiti dokumentaciju, ali mi im je ne možemo dati jer je u tužilaštvu”, rekao je Zvonimir Kutleša, generalni sekretar Vijeća ministara BiH.
Parlament je ranije imao komisiju za istragu trošenja donacija čiji je izvještaj dostavljen Tužilaštvu BiH. Parlament je novoj komisiji koja ima isti zadata ipak odobrio 40.000 KM za angažiranje djelatnika parlamenta koji će prikupljati podatke o donacijama. Članovi komisije, također, će dobijati naknade od 498 KM mjesečno.
“Parlament ima pravo osnivati komisije koje će istraživati određene slučajeve te, ukoliko utvrdi određene propuste, donijeti interne disciplinske mjere. Međutim, ukoliko postoji sumnja u krivičnu odgovornost, onda cijeli predmet mora biti proslijeđen nadležnom tužilaštvu koje je odgovorno za krivične istrage”, kazali su u Tužilaštvu BiH koje vodi istrage o kupovini automobila i trošenju donacija.
Smanjiti primanja poslanika
Centri civilnih inicijativa (CCI) smatraju kako poslanici ne mogu primati naknade za rad u stalnim ili privremenim komisijama jer sve poslove obavljaju u toku svog radnog vremena.
“Posebice nema smisla da imaju enormno visoka primanja koja uopšte ne prate ekonomsko stanje u zemlji. Njihova primanja po svim osnovama treba da budu smanjena, a ne da osnivaju nove komisije koje će im donijeti još više novca”, kazala je Majda Behram-Stojanov, glasnogovornica CCI, koji, između ostalog, prati učinak rada parlamenta BiH. Nezavisne N.