BANJALUKA, Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove grada Banjaluka Novak Petraš pozvao je trgovce da se upoznaju sa propisima o sanitarno higijenskim uslovima prilikom prodaje prehrambenih proizvoda, pića, voća i povrća i najavio intenzivnije kontrole u ovoj oblasti zbog visokih temperatura.
Za sve koji ne budu ispunjavali propisane uslove predviđene su kazne – za pravna lica od 500 KM do 7000 KM, a za odgovorno lice 200 KM, dok će za fizička lica – preduzetnika kazna biti od 300 KM do 1.000 KM, a za radnika 100 KM.
Petraš je na konferenciji za novinare rekao da alkoholna i bezalkoholna pića ne mogu biti izvan poslovnog prostora, dok voće i povrće može biti ispred prodavnice, ali adekvatno zaštićeno od prašine, sunca i izduvnih gasova.
Prema Petraševim riječima, inspekcija će dozvoliti prodaju lubenica na ulici ukoliko na tom mjestu ne ugrožava saobraćaj, ako su uredno smještene ispod nastrešnice i pod uslovom da se prodaju samo lubenice.
On je podsjetio da prostori u kojima se prodaju prehrambeni proizvodi, alkoholna i bezalkoholna pića, voće i povrće moraju imati urbanističko-tehničku dokumentaciju i dozvolu za rad.
Petraš je napomenuo da ti prostori moraju biti uredni, da imaju kase za izdavanje računa, vage koje su vidljive i kupcu, da trgovci moraju imati čistu uniformu za rad, da roba mora biti klasifikovana, uredno i po vrsti složena, kao i drugi uslovi i dodao da je zabranjeno odlaganje ambalaže oko prodajnog objekta.
Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove grada Banjaluka rekao je da je u proteklih mjesec dana obavljeno 45 kontrola skladištenja robe i da je u 19 slučajeva uočeno kršenje propisa na osnovu čega su donesena rješenja o otklanjanju nepravilnosti i izdati prekršajni nalozi.
Petraš je naveo da je jedan uzorak sladoleda od 19 uzetih u 21 poslastičarnici na području Banjaluke, tokom juna, bio pozitivan na bakteriju ešerihiju koli i naglasio da će u toj poslastičarnici biti obezbijeđeni adekvatni higijenski uslovi da se to ne bi ponovilo.
Iz Odjeljenja za inspekcijske poslove najavljena je i redovna mjesečna kontrola sladoleda metodom slučajnog uzorka.
“Riječ je o redovnim kontrolama sanitarne zdravstvene inspekcije sa ciljem zaštite zdravlja potrošača. Demantovao bih sve informacije da sanitarna inspekcija radi selektivno”, rekao je Petraš.
On je upozorio da i potrošači, radi svoje bezbjednosti, moraju voditi računa gdje i šta kupuju, kao i da prilikom kupovine obavezno provjeravaju deklaracije na proizvodima.