LONDON, Svjetske zalihe nafte mogle bi da počnu da presušuju već u narednoj deceniji, ocijenio je u najnovijem izvještaju, britanski Centar za energetska istraživanja, prenio je Glas Amerike, javile su agencije.
U izvještaju se navodi da će proizvodnja benzina doživjeti vrhunac do 2020. godine, što će, usljed sve manjih zaliha, dovesti do globalne nestašice sirove nafte. U Centru prognoziraju da će globalna eksploatacija nafte dostići vrhunac prije 2030. godine.
Autor ovog izvještaja Stiv Sorel kaže da bi svjetske zalihe nafte mogle da počnu da presušuju i ranije.
– Osnovne fizičke karakteristike ovog energenta nam govore da će proizvodnja u nekom momentu početi da opada, da će nastaviti da opada i da nema tog novca, koji bi mogao da zaustavi taj proces. Deset, petnaest, pa čak i 20 godina nije toliko daleko – ocijenio je Sorel.
U svijetu se trenutno proizvodi oko 85 miliona barela nafte dnevno. Procjenjuje se da će proizvodnja skočiti na 100 miliona barela prije nego što zalihe nafte počnu da presušuju.
Ipak, neke istraživačke grupe kažu da će zaliha biti dovoljno i za kasnije decenije 21. vijeka, dok neke naftne kompanije tvrde da će novootkrivena naftna polja u Angoli, Brazilu i Meksičkom zalivu zadovoljiti potražnju.