NJUJORK, Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru s isporukom u februaru na robnoj brrzi u Njujorku u petak je porasla za 3,14 posto, na 36,51 američki dolar.
Tako je nafta porasla po prvi put nakon tri uzastopna dana pada, a čini se da trgovci kupuju naftu kako bi profitirali od njene veće cijene koja se očekuje tokom sledećih mjeseci. Cijena sirove nafte s isporukom krajem tekuće godine znatno je skuplja od cijene sirove nafte s isporukom tokom prvog i drugog kvartala. Jedan od razloga zbog kojeg je cijena nafte u petak porasla je i porast cijena dionica drugi uzastopni dan, a nakon što je vrednovanje S&P 500 indeksa dotaknulo svoju najnižu visinu od 1991. godine.
“Cijena sirove nafte i dionica uvijek odražava percepciju ljudi o stanju u ekonomiji. U danima kada mislimo da je ekonomska kriza dostigla svoj vrhunac, a finansijska tržišta svoje dno, logično je da cijena sirove nafte i cijena dionica raste”, izjavio je Adam Sieminski, glavni ekonomist za energetiku u Deutsche Bank AG.
Brent sirova nafta s isporukom u martu na ICE Futures Europe berzi u Londonu u petak je skliznula 2,3 posto, na 46,57 američkih dolara.
IEA, savjetnik 28 nacija za energetsku politiku, srezala je svoju prognozu potražnje u 2009. godini za milijun barela dnevno kako je perspektiva globalne ekonomije prilično mračna i očekuje se njegovo stezanje. Dnevna potrošnja bi se mogla stegnuti za 0,6 posto, na 85,3 miliona barela. OPEC, američko ministarstvo energetike, JPMorgan Chase & Co. i Deutsche Bank AG već su ranije objavili svoje procjene ovogodišnjeg pada potražnje.
“Brojevi IEA odražavaju slabosti ekonomije i njegov uticaj na potražnju. Izvještaj IEA samo se pridružio nizu vrlo medvjeđih predviđanja”, izjavio je Rick Mueller, direktor analize naftnog tržišta u Energy Security Analysis Inc. Poslovni.hr