LONDON, Cijena nafte dostigla je novi rekordni nivo od skoro 88 dolara, nadovezavši se na snažan rast u proteklih nekoliko dana u toku kojih je barel poskupio otprilike osam dolara pod uticajem nedovoljnih zaliha, snažne potražnje i napetosti u sjevernom Iraku.
Barel sirove nafte na američkom tržištu poskupio je 1,42 dolara, na 87,55 dolara, spustivši se sa ranije tiokom jučerašnjeg dana dostignutih 87,97 dolara – nove rekordne razine. Na tržištu u Londonu cijena nafte porasla je 1,15 dolara, na 83,9 dolara.
Cijene nafte u protekla tri dana skaču sa jedne rekordne razine na drugu. Kao razloge njihova jačanja ulagači navode rastuće napetosti između Turske i kurdskih separatista u sjevernom Iraku, snažan rast svjetske potražnje za naftom, nedovoljne zalihe u zemljama potrošačima uoči dolaska zime i nezapamćeno slab kurs dolara.
“Teško je u ovom momentu pronaći nekakav uzrok koji bi poticao pad cijena. Posrijedi je iračko-tursko pitanje, slabi kurs dolara, razins američkih zaliha loživa ulja koje su znatno ispod razina prije godinu dana”, kazao je Tetsu Emori, fond menadžer pri japanskom Astmax Futuresu.
“Najveći pokretač tržišta u ovome trenutku je situacija na tursko-iračkoj granici te neizvjesnosti koje je okružuju”, tumači Tobin Gorey, strateg robnih tržišta u Australia Commonwealth Banku. “Tržište sada plaća zbog tih neizvjesnosti.”
Skok cijena nafte od gotovo osam dolara, odnosno 10 posto u nešto više od sedam dana, podržala je i kupovina investicijskih fondova diljem robnih tržišta, dijelom radi zaštite, tzv. hedgiranja zbog slabog dolara. Cijena zlata na najvišoj je razini u posljednjih 28 godina, dok je cijena platine dosega najviše ikad zabilježene nivoe. Od 2002. cijene nafte su se više nego učetverostručile.