NJUJORK/LONDON, Sirovom naftom se danas na berzi u Njujorku trgovalo po cijeni nešto iznad 71 dolara za barel, nakon jučerašnjeg poskupljenja za više od tri dolara, dok se u Beču čeka početak sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte, za koji analitičari očekuju da neće donijeti promjenu proizvodne kvote.
Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u oktobru je na Njujorškoj robnoj berzi neznatno porasla na 71,18 dolara za barel, nakon jučerašnjeg poskupljenja od četiri odsto izazvanog rastom cijene zlata na iznad 1.000 dolara za finu uncu (f.unca = oko 31,100 grama), kao i slabljenjem dolara, prenosi Rojters.
Evropska “brent” nafta je na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu u isto vrijeme poskupila za 12 centi na 69,54 dolara za barel.
U cijenu “tečnog zlata” je već uračunata pretpostavka da OPEK neće mjenjati proizvodnu kvotu, tako da će njeno kretanje i dalje određivati zlato, dolar i berzanski indeksi, izjavio je broker za naftu u firmi “Bejk fajnenšel”, Kristofer Belju.
Očekuje se da će članice organizacije OPEK zadržati postojeću kvotu koja je na snazi od kada su krajem prošle godine u više navrata donesene odluke o smanjenju proizvodnje za ukupno 4,2 miliona barela na dan, u cilju očuvanja cijene nafte od približno 70 dolara za barel.
Cijena tog energenta, iako je od početka godine porasla 50 odsto, ipak je upola niža u odnosu na istorijski rekord iz jula 2008. od 147 dolara za barel, izjavio je ministar energetike Saudijske Arabije Ali al-Naimi.
Kartel će na današnjem sastanku vjerovatno zahtjevati veće poštovanje obećanog smanjenja proizvodnje kako bi se snizile velike svjetske zalihe nafte i njenih derivata, koje su blizu istorijskog maksimuma u dva najveća svjetska potrošača, SAD i Kini.
Investitori iščekuju izvještaje o zalihama nafte u SAD, čije je objavljivanje odloženo za jedan dan zbog neradnog ponedjeljka u toj zemlji. Američki institut za naftu će svoj izvještaj objaviti popodne, a statistička služba američkog Ministarstva energetike sutra.
Analitičari očekuju da će ti sedmični izvještaji pokazati pad zaliha nafte u SAD od 1,5 miliona barela, smanjenje zaliha benzina od 1,4 miliona barela i rast zaliha lož-ulja i dizela od 700.000 barela.