NJUJORK, Sirova nafta je juče na berzi u Njujorku pojeftinila ispod 60 dolara za barel, što je djelimično posljedica jačanja američke valute i očekivanja da će Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) na sastanku krajem nedjelje odlučiti da zadrži postojeću proizvodnu kvotu.
Cijena američke “lake” nafte za terminsku isporuku u julu je na Njujorškoj robnoj berzi pala za 1,91 dolar, na 59,76 dolara za barel, dok je evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 1,31 dolar, na 58,90 dolara za barel, prenosi Rojters.
“Tečno zlato” je skoro dvostruko skuplje nego u decembru, zahvaljujući očekivanjima rasta cijene ako dođe do oporavka svjetske privrede. Nedavno je cijena američke nafte dostigla šestomjesečni maksimum.
“Odnos ponude i tražnje nafte neće mnogo da se promjeni u bliskoj budućnosti, posebno imajući na umu vjerovatnoću da OPEC ostavi proizvodnu kvotu nepromenjenom. Time se izbjegava rješavanje problema upornog rasta zaliha nafte, koji bi mogao da se vrati kao bumerang kartelu”, izjavio je broker firme “MF Global” Edvard Majer.
Najuticajnija članica OPEC-a, Saudijska Arabija, saopštila je da će kartel vjerovatno zadržati postojeću kvotu na sastanku zakazanom za sutra u Beču. OPEC je od septembra nekoliko puta donosio odluku o smanjenju proizvodnje, za ukupno 4,2 miliona barela na dan.
Saudijska Arabija je danas takođe upozorila da bi u naredne tri godine cijena nafte mogla da dostigne istorijski rekord iz 2008. od gotovo 150 dolara za barel i apelovala na veća ulaganja kako bi se dugoročno povećala proizvodnja te najvažnije energetske sirovine.
Na jučerašnje pojeftinjenje nafte je uticalo i jačanje dolara. Rast vrijednosti američke valute izaziva pad cijene nafte, jer tako taj energent postaje skuplji za kupce koji posjeduju druge valute.
Veće pojeftinjenje “tečnog zlata” je spriječila situacija u Nigeriji, gdje su kasno u nedjelju pobunjenici pokrenuli veliku ofanzivu na naftnu industriju u toj zemlji, bombardujući naftovod firme “Ševron”. To je dovelo do smanjenja proizvodnje za 100.000 barela na dan, što ipak nije značajno mnogo, tvrde analitičari.