LONDON/NJUJORK, Cijene sirove nafte su danas odskočile na nove dvogodišnje maksimume, podstaknute vijestima o smanjenju američkih zaliha sirove nafte i benzina tokom prošle sedmice, što predstavlja znak povećanja tražnje goriva.
Nafta, za orijentacionu isporuku u decembru, na Njujorškom tržištu sirovina je tokom ranog popodneva u Evropi ugovarana 67 centi u porastu, po 88,48 dolara za barel, nakon što je u jednom trenutku tokom elektronske trgovine u Njujorku uzletela na čak 88,62 dolara za barel. Taj termin je u srijedu zaključen na 87,81 dolar za barel, 1,09 dolara skuplje nego prethodnog dana.
U Londonu na tržištu ICE, nafta marke “brent” je bila u porastu 54 centa, na 89,50 dolara za barel.
Američke komercijalne zalihe sirove nafte su u sedmici, okončanoj 5. novembra, opale za 3,3 miliona barela, na 364,9 miliona barela, saopštilo je američko ministarstvo energetike.
Količina nafte u skladištima je, međutim, i dalje iznad prosjeka za ovo doba godine, ali su cijene, i pored toga, sada na najvišem nivou od oktobra 2008, u vrijeme globalne finansijske krize.
Cijene nafte su ove godine ojačale oko 11 odsto, dok su isporuke te sirovine povećane 11,5 procenata, podsjetila je agencija AP.
Ministarstvo je, takođe, sinoć saopštilo da su zalihe benzina prošle sedmice smanjene za 1,9 miliona bartela, na 210,3 miliona barela, dok je tražnja u posljednje četiri sedmice bila u blagom porastu za prosječno 9,1 milion barela dnevno, što je povećanje od 1,8 odsto u odnosu na isti period lani.
Doprinos poskupljenju nafte poslednjih sedmica dalo je slabljenje dolara prema drugim valutama, uglavnom kao posljedica odluke američke Uprave federalnih rezervi o ulivanju 600 milijardi dolara u otkup vladinih obveznica, radi stimulisanja posustale ekonomije.
Kako su cijene nafte izražene u dolarima, slabija američka valuta čini tu sirovinu jeftinijom za kupce koji koriste evro, ili druge valute.
Nafta je, međutim, u srijedu poskupjela uprkos snažnijem dolaru, jer su trgovci energentima zaključili da smanjenje američkih zaliha nafte predstavlja znak poboljšanja stanja u ekonomiji.
Danas je dolar oslabio prema evru i ojačao prema japanskom jenu.
Dodatan podsticaj cijenama nafte danas su dali podaci o kineskoj ekonomiji. Vlasti Kine su, naime, saopštile da su industrijska proizvodnja i maloprodaja u oktobru zabilježile dvocifreni rast u odnosu na isti mjesec prošle godine. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Uoči Nove 2000. godine cijena Nafte na svjetskim berzama se kretala oko deset dolara za barel, da bi već u drugoj polovini januara 2000.godine skočila, gotovo preko noći, na, tad famoznih 26 Dolara za barel, Ford i GM su tad bili vodeći proitvođači motornih vozila u svijetu, a iste godine je prestavljen civilni Hummer, Ford T150 i još nekoliko macana sa 8 cilindara i sa preko 400KS, potrošnja…ko je tad mario za to, mada se u sjenci velikih nazirao tad smiješni smart fortwo, kao prorok, na kojeg niko nije obraćao pažnju…ili jeste…ali samo oni sa dobrim smislom za humor.
Šta nam donosi 2011.?!