LONDON, Sirova nafta je juče na svjetskim berzama pojeftinila za više od dva dolara po barelu zahvaljujući jačanju dolara, ali trgovci ipak ne isključuju novi pad vrijednosti američke valute i povećanje tenzija na Bliskom Istoku.
Cijena američke lake nafte za terminsku isporuku u avgustu je na Njujorškoj robnoj berzi juče pala na 143,10 dolara za barel ili 2,19 dolara manje nego na kraju trgovanja u četvrtak, dok je evropska “brent” nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila za 1,11 dolara na 143,31 dolar za barel, objavile su agencije.
Robna berza u SAD nije radila u petak zbog državnog praznika Dana nezavisnosti 4. jula.
Juče je evro vredio 1,5662 dolara, što je manje u odnosu na 1,5699 dolara iz četvrtka, a analitičari smatraju da je to glavni razlog za pojeftinjenje nafte.
Iranski državni mediji su u petak javili da su visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Havijer Solana i glavni iranski pregovarač dogovorili održavanje novih pregovora krajem jula, na kojem će glavna tema biti iranski nuklearni program i obogaćivanje uranijuma.
“Situacija u Iranu se prošle nedjelje zaoštrila, što je izazvalo opravdanu zabrinutost na naftnom tržištu da bi moglo da dođe do napada na tu zemlju. Sada je ta mogućnost manje vjerovatna i to je pozitivno”, izjavio je analitičar konsultantske firme “Pervin end Gerc”, Džon Votren.
Ipak, diplomate upućene u pregovore upozoravaju da su pomaci nabolje veoma mali.
Votren kaže i da do većeg pada cijene nafte nije došlo usljed izjave predsjednika Organizacije zemalja izvoznica nafte, Sakiba Kelila, ovog vikenda da rekordne cijene nafte vjerovatno neće pasti zato što je tražnja jaka, posebno u Kini i Indiji.
Kelil je na konferenciji o energetici, koja je održana juče u Alžiru, istakao da najnovije poskupljenje “tečnog zlata” nije posljedica odnosa ponude i tražnje, već slabljenja dolara.
On je izrazio mišljenje da je pad vrijednosti američke valute rezultat povećanja kamatnih stopa u SAD, što je preduzeto u pokušaju oživljavanja posustale privrede.