SVIJET, OPEK i pojedini proizvođači van te grupe možda se dogovore o zamrzavanju proizvodnje na neformalnim razgovorima idućeg mjeseca.
Ali bi to moglo da ima bumerang efekat jer će donijeti korist drugim proizvođačima, procjenjuje investiciona banka “Goldman Saks”.
Dogovor bi poslao signal da je novi saudijski ministar energetike spreman na saradnju poslije šest neuspješnih pokušaja, ali bi se zamrzavanje proizvodnje vjerovatno pokazalo kontraproduktivnim ukoliko dovede do daljeg rasta cijena i povećanja ponude drugih proizvođača, navodi se u izvještaju analitičara ove banke, prenosi “Blumberg”.
Cijene nafte su ojačale za preko 20 odsto nakon što su se pojavile spekulacije da bi pregovori u septembru mogli da dovedu do stabilizacije na tržištu.
“Saudijska Arabija i Iran nastavljaju da se fokusiraju na tržišni udio i izgleda da nisu voljne da jednostrano prihvate zamrzavanje”, navodi “Goldman Saks” u izveštaju, i dodaje da će ponuda ostati ključni pokretač cijena u narednim nedjeljama, kao i da nema pokazatelja da rast tražnje jenjava.
“Goldman” je zadržao projekciju cijene nafte od 45 do 50 dolara za barel do narednog ljeta, i podvukao je da su cijene i fundamentalni oporavak i dalje slabi.
U Londonu, sjevernomorska nafta “brent” za isporuke u oktobru sinoć je trgovana po cijeni nižoj za 1,72 dolara u odnosu na petak, na nivou od 49,16 dolara po barelu, izveštava agencija Frans pres.
U Njujorku, američka “laka” nafta WTI za septembarske isporuke oslabila je za 1,47 dolara na 47,05 dolara po barelu. B92