KRUŠEVAC, Predsjednici i članovi javnih preduzeća u Kruševcu na osnovu prošlogodišnje odluke lokalne samouprave primaju iste nadoknade, dok su ranije te razlike od preduzeća do preduzeća iznosile i do 40.000 dinara.
Poslije donošenja zakona o javnim preduzećima, Upravni odbori su postali Nadzorni, a broj članova je smanjen sa pet na tri, objasnio je direktor Javnog komunalnog preduzeća “Vodovod” Kruševac Milutin Tasić.
“Od tri člana Nadzornog odbora, dva su predstavnici lokalne samouprave, a jedan je iz redova zaposlenih u preduzeću. Nadoknade su linearne po odluci gradske skupštine”, ističe Tasić.
On precizira da predsjednik Nadzornog odbora u tom preduzeću ima 30.000 dinara mjesečnu nadoknadu, a članovi po 20.000 i napominje da je taj iznos bio sličan i u prethodnom periodu.
To nije slučaj i sa Javnim komunalnim preduzećem “Gradska toplana” gdje je predsjednik tadašnjeg Upravnog odbora najprije Aleksandar Tasić imao oko 60.000 dinara nadokandu, a kasnije od 2012. godine i Andreja Katančević.
Prema riječima portparola Toplane Pegi Petrović, ostali članovi su imali nadokandu od oko sedam do osam hiljada dinara.
“Predsjednik Nadzornog odbora sada prima 30.000 dinara, a ostali članovi 20.000 dinara, a mjesečno se za te namjene izdvaja 116.313 dinara odnosno više od million dinara godišnje”, rekla je Petrović i istakla da je sada Nadzorni odbor apsolutno uključen u rad preduzeća.
To znači da se Nadzorni odbor često sastaje i da se između ostalog, prije odluke o javnim nabavkama, o kojima takođe donosi odluku, donosi i niz drugih odluka koje im prethode.
Za razliku od Toplane gdje je nekada predsjednik tada Upravnog odbora imao čak oko 60.000 dinara nadokandu, u Poslovnom centru taj iznos je bio 17.600 dinara za predsjednika, odnosno 13.200 dinara za članove.
U javnim preduzećima kažu da ima i dobrih i manje dobrih strana u ovakvoj odluci lokalne samouprave, te da bi bilo pravednije da firme, imajući u vidu da se nadoknade isplaćuju iz njihovog budžeta, koje dobro posluju plaćaju više, a one koje se bore za opstanak, manje. Tanjug