SARAJEVO, Nadzorni odbor sarajevskog građevinskog preduzeća “Hidrogradnja” pozvao je danas radnike da se vrate na posao kako bi se izbjegle negativne konsekvence po njih, jer je sud štrajk proglasio nezakonitim i štetnim po interese preduzeća i radnika.
Nadzorni odbor uvjeren je da se uz postojeće i poslove koji se očekuju, ukupne vrijednosti oko 30 miliona KM, te prodaju pogona Sigma i Hadžići, kao i uz pretpostavke za povratak u Libiju, mogu prevazići problemi koji postoje u ovom preduzeću.
“Tačno je da se za više od pola radnika duguju plate za jul, te svim radnicima za avgust, ali je isto tako tačno da je u `Hidrogradnji` angažovano samo 300 do 400 radnika, a da je do sada, zaključno sa junom, svih 750 zaposlenih redovno primalo platu”, navodi se u saopštenju Nadzornog odbora.
Članovi Nadzornog odbora smatraju opravdanim zahtjeve radnika za uvezivanje staža i uplatu doprinosa za PIO, navodeći da se to pitanje aktivno pokušava riješiti uz pomoć resornog ministarstva i Vlade FBiH.
Nadzorni odbor upozorava da trenutna situacija samo pogoršava položaj radnika i dalje urušava vrijednost firme, budući da se niko nije javio ni na tender za prodaju firme, niti zgrade direkcije preduzeća u centru Sarajeva.
“Dalja agonija samo vodi firmu u stečaj u kojem će najviše izgubiti upravo radnici `Hidrogradnje`”, upozorava Nadzorni odbor.
Nadzorni odbor očekuje da će se radnici u ponedjeljak, 14. oktobra, vratiti na posao, a da će Uprava hitno pronaći i ponuditi rješenja, prvenstveno za redovnu isplatu plata, ali i rješenje drugih zahtjeva radnika.
Direktor “Hidrogradnje” Džemaludin Peljto juče je pozvao Štrajkački odbor da obavijesti sve radnike da se u ponedjeljak jave na svoja radna mjesta ili će, u suprotnom, dobiti otkaze.
Radnici “Hidrogradnje”, koji su u štrajku od 30. septembra, odbili su ovaj poziv, navodeći da menadžment preduzeća ne želi da odredi prioritetne poslove i da sarađuje sa sindikatom preduzeća.
Sindikat “Hidrogradnje” traži uplate doprinosa svim fondovima u Federaciji BiH radi uvezivanja staža, isplatu plata i nove poslove, a protivi se i odluci Nadzornog odbora o prodaji upravne zgrade preduzeća u centru Sarajeva. Srna