BANJALUKA, Sljedeća godina biće teška i ekonomski izazovna, ali doza optimizma postoji, i od ekonomskih kretanja u zemljama regiona zavisiće i oporavak domaće privrede.
Poslodavci, ekonomisti, penzioneri i sindikalci iz RS se slažu u jednom, a to je da će sljedeću godinu obilježiti izbori, te da će se političari baviti sami sobom, a manje ekonomijom.
“Očekujemo mali pomak. Uvođenje neoporezivog dijela plate je dobro, po radniku to je 31 KM i to je skroman doprinos ozdravljenju. Javni radovi isto tako stvoriće rast i skok u narednoj godini, ali vidjećmo da li će se to nastaviti”, rekao je Predrag Zgonjanin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
On ističe da kriza ni izbliza nije prošla, ali da je optimista kada je u pitanju zapošljavanje radnika, kojih će sigurno biti više nego u godini na izmaku.
“Ne očekujemo dramatično povećanje, ali u odnosu na ovu očekujemo više radnih mjesta”, istakao je Zgonjanin.
On je dodao da je troškovna strana budžeta veća nego prošle godine i na otplatu kredita će odlaziti više.
“Ambiciozno su projektovani i rast BDP, prihodi na dobit i prihodi od PDV-a”, stav je Zgonjanina.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar, ističe da je opšta situacija takva da nema konkretnih razloga za optimizam.
“Investicija, novog zapošljavanja i svježeg kapitala koji bi se ulagao nema, a to bi doprinijelo pokretanju ekonomije”, rekao je Pavlović.
On naglašava da, ukoliko se popravi situacija u regionu i na tržištima zemalja s kojima RS sarađuje, trguje i prodaje, može se očekivati napredak.
Sagovornici ističu da posljednjih nekoliko mjeseci, za razliku od prethodnih, statistika bilježi rast industrijske proizvodnje i porast BDP-a.
“Optimista sam. Sigurno će biti više radnih mjesta, što znači da bi penzioneri mogli dobiti više. S posljednjim povećanjem penzija i ukoliko ne bude inflacije penzioneri će imati više, a ako još dođe do povećanja plata nadam se da će vlasti poštovati zakon i dodatno uskladiti penzije, odnosno povećati ih još malo”, rekao je Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS.
Iz ugla Saveza sindikata RS radnici sljedeće godine mogu očekivati napade na svoja prava i to, prije svega, od finansijskih organizacija koje podržavaju budžet RS, odnosno MMF-a, koji već godinama diktira socijalne i društvene reforme u BiH.
“Već tri godine s mukom branimo stečena prava i donošenje novog zakona o radu, koji bi definitivno bio na štetu radnika. Tako će biti i sljedeće godine”, kazala je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.
Ona ističe da građani RS sljedeće godine ne mogu očekivati više posla i značajne pomake u smanjenju stope nezaposlenosti te da će 2014. godina biti specifična jer je izborna pa će se tako politika više baviti time nego realnim sektorom, koji je najvažniji za radnike.
“Biće problema i potreba za iskazivanjem nezadovoljstva ukoliko stvari budu išle silaznom putanjom”, navela je Mišićeva. Nezavisne novine