BIJELJINA, Odluka Vlade Republike Srpske da odbije ponudu Poljoprivredne zadruge “Jankovci” za preuzimanje Fabrike šećera u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine, razočarala je radnike ali se oni još ne gube nadu da će se pronaći rješenje za jedinu šećeranu u BiH.
“Mi, koji svakodnevno dolazimo u fabriku, mučimo se i nadamo da će se rješenje za Šećeranu, ipak, pronaći. Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vladi RS uputili smo inicijativu da se u “državnoj režiji” Fabrika pokrene i revitalizuje. Odgovor čekamo”, izjavio je poslovni portal CAPITAL.ba Meho Fafulić vršilac dužnosti direktora.
On je rekao da Fabrika još nije otpisana i minimalna nada postoji će biti ponovo pokrenuta proizvodnja, osuđujući zlonamjerne komentare da je “Šećerana već spremna za sječenje i za staro gvožđe”.
Dugovanja Šećerane iznose oko 23,5 miliona KM, a knjigovodstvena vrijednost svojevremeno je procijenjena na oko 29 miliona KM.
Od 23,5 miliona prijavljenih dugovanja sporna su i neutemeljena potraživanja povjerilaca od oko 10 miliona KM, tako da Šećerana, kaže Fafulić, realno duguje između 11 i 12 miliona maraka. Radnicima se duguje 53 plate.
Komentarišući neprihvatanje ponude Poljoprivredne zadruge “Jankovci” za preuzimanje Šećerane u Bijeljini, o čemu je u petak javnost obavijestio resorni ministar Stevo Mirjanić, Fafulić kaže da poslovodstvo fabrike ne odlučuje o eventualnim ponudama za kupovinu fabrike, te da o tome mogu isključivo odlučivati resorno ministarstvo i Vlada RS.
Ponuda koja se morala odbiti
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Stevo Mirjanić rekao je da Vlada nije mogla da prihvati ponudu Poljoprivredne zadruge “Jankovci” iz Hrvatske za preuzimanje Šećerane u Bijeljini.
On je istakao da je obavljeno nekoliko razgovora sa predstavnicima zadruge “Jankovci”, koja je poslala neobavezujuću ponudu za Šećeranu.
„U toj ponudi traženo je da RS otpiše 24 miliona KM dugovanja Šećerane, da se obezbijedi povoljan kredit od 25 miliona za remont postrojenja i još 35 miliona povoljnih kreditnih sredstava za kampanju pokretanja fabrike. To Vlada nije mogla da prihvati i naložila je menadžmentu Šećerane da traga za novim rješenjima“, naveo je Mirjanić.
On je naglasio da je nekoliko inostranih firmi izrazilo interes da investira u Šećeranu, ali da ništa konkretno nije dogovoreno.
„Bilo je potencijalnih investitora iz Poljske, Bugarske, Rusije i Izraela, ali ništa konkretno nije dogovoreno“, naveo je Mirjanić.
Istakao je da je RS stalo da oživi Šećeranu, ali da ne mogu prihvatiti svaku vrstu uslova.
„Potencijalni partner mora da uloži svoja sredstva, a sigurno će imati podršku Vlade RS“, rekao je Mirjanić.
RS je postala vlasnik Šećerane nakon što je zbog pranja novca pravosnažno osuđen njen prethodni vlasnik Zoran Ćopić i trajno mu oduzeta imovina vrijedna oko 20 miliona maraka.
Ćopiću je tada, između ostalog, oduzeto i 10,8 miliona akcija Šećerane, koje čine 51 odsto kapitala tog preduzeća. Proizvodnja u Šećerani obustavljena je prije nekoliko godina.
Izvor: CAPITAL