BANJALUKA, Pomoćnik ministra za pravne poslove i evropske integracije u Ministarstvu privrede, energetike i razvoja Republike Srpske /RS/ Slavica Bogdanović izjavila je da je Nacrt zakona o privrednim društvima usklađen s evropskim direktivama u oblasti kompanijskog prava.
“EU pod pojmom preduzeća smatra nosioce preduzetne i poslovne funkcije, dok privredno društvo smatra nosiocem pravnog subjektiviteta, što je i bio razlog da i mi, kao i zemlje u okruženju, imamo ovakav zakon”, rekla je Bogdanovićeva danas u Banjaluci na završnoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o privrednim društvima.
Bogdanovićeva je rekla da nacrt predviđa pojednostavljenje postupka osnivanja privrednih društava skraćivanjem rokova za registraciju, dok će mali akcionari biti zaštićeniji od procijenjenih štetnih odluka većinskih vlasnika.
Ona je istakla da je u oblasti privrednog prava zakon o privrednim društvima zakon broj jedan, te da je on sistemski, osnovni, statusni i kompletan.
Bogdanovićeva je istakla je da su na prethodne četiri javne rasprave provedene u Trebinju, Palama, Bijeljini i Doboju ključne primjedbe privrednika odnosile na potrebu uključivanja notara kod usaglašavanja akata preduzeća sa usvojenim zakonom.
“Mi iz ministarstva i radna grupa koja je radila na izradi ovog zakona će morati naći tu neko rješenje rasterećenja naših privrednih subjekata”, rekla je Bogdanovićeva.
Ona je dodala du su primjedbe privrednika odnosile i na to da treba razmišljati o stavljanju , odnosno o prestanku važenja Zakona o javnim preduzećima , koji je, kako kaže Bogdanovićeva, urađen bukvalno pod pritiskom OHR 2004. godine i koji poprilično košta naše privredne subjekte.
Bogdanovićeva je rekla da će nakon današnje javne rasprave u Banjaluci radna grupa koja je radila na izradi zakona sumirati sve primjedbe sa javne rasprave i primjedbe date u Narodnoj skupštini RS, sačiniti tekst prijedloga i uputiti ga prema Vladi RS.
“Realno je očekivati da bi se on mogao naći na skupštinskom zasjedanju u oktobru mjesecu. Time će RS dobiti jedan osnovni sistemski zakon iz oblasti privrednog prava”, rekla je Bogdanovićeva i izrazila očekivanje da bi zakon mogao stupiti na snagu do kraja ove godine.
Izvršni direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić je istakla da Privredna komora RS podržava donošenje novog zakona o privrednim društivnima ističući da je potrebno domaće zakonodavstvo uskladiti sa direktivama EU, ukazavši na potrebu da se ponuđena riješenja usklade sa našim stvarnim potrebama i stanjem uvažavajući potrebu usklađivanja sa direktivama.
“Najveća primjedba privrednika se odnosila na uključivanje notara. Ako zakon ostane u ovakvom teksu kako je predložen u prelaznim i završnim odredbama zakon izazvati velike troškove kod privrednih subjekata u smislu njihovog obaveznog usklađivanja i vjerujem da će se na osnovu javnih rasprava resorno ministarstvo naći rješenje da postojeće privredne subjekte, s obzirom da se radi o zakonskom usklađivanju na neki način oslobodi, ili ove troškove ublaži”, rekla je Ristić.
Ona je istakla da sudska taksa za pojedinačna upisivanja s obzirom da se radi o zakonskom uklađivanju iznosi oko 150 KM plus 50 KM troškovi oglasa, naglasivši kada se uzme tarifa notara koja podrazumjeva notarsku obradu osnivačkog akta, ti troškovi mogu da idu , zavisnosti od veličine subjekta , odnosno osnovnog kapitala, od 300 do 2500 bodova što kako kaže Ristićeva faktički iznosi i do 2000 KM, što bi bio neopravdan i prevelik trošak za postojeće subjekte.
“Mi iz PK RS ćemo snažno insistirati da se nađe riješenje da se preduzeća ne izlože takvim troškovima”, rekla je Ristićeva i istakla da je takođe ukazano da treba sagledati postojanje kroz nacrt zakona ponuđenih organa društva.
“Razmišljanja smo da nije potrebno da postoji odbor revizora i nadzorni odbor, da to je previše revizorskih i nadzornih funkcija”, rekla je Ristić i dodala da su određene primjedbe date i za toškove vezane za potrebu obezbjeđivanja potrebnih informacija malim akcionarima.
Ristićeva je istakla da treba ispoštovati direktive i obezbjediti potpunu zaštitu i prava potpunog informisanja malih akcionara, i dodala da zakon treba i tehnički uskladiti sa onim šta je to neophodan minimum da se to ispuni, a da se ne ide u neka nepotrebna kopiranja i dodatne troškove za preduzeća.