BIJELJINA, Novim zakonom o načinu izmirenja poreskog duga predviđena su dva posebna načina izmirenja duga – odgađanje plaćanja poreskih obaveza jednokratno do godinu dana i u mjesečnim anuitetima na 60 mjeseci, rekao je pomoćnik ministra finansija Republike Srpske Jovo Radukić.
On je u Bijeljini na javnoj raspravi o Nacrtu ovog zakona naveo da je novina u ovom zakonu pretvaranje poreskog duga u vlasnički udio u privrednom društvu.
“Cilj ovog zakona je da se pomogne preduzećima koja imaju akumulirane poreske dugove, te probleme sa nelikvidnošću, da očuvaju privrednu aktivnost, svoje poslovanje i da se zadrži ili poveća broj zaposlenih u tim privrednim društvima”, istakao je Radukić.
On je dodao da privredna društva, uglavnom, odobravaju donošenje novog zakona.
Radukić je napomenuo da je veliki broj preduzeća u Republici Srpskoj, pogođen posljedicama svjetske ekonomske krize, došao u stanje nelikvidnosti i da je ovo jedna od mjera iz Ekonomske politike, a na zahtjev sindikata i poslodavaca, kako bi se pružila pomoć u prevazilaženju tih problema, odnosno pada privredne aktivnosti.
“Nije cilj Vlade Republike Srpske da ulazi u vlasništvo preduzeća, nego da da doprinos u onim preduzećima koja su došla u poteškoće i nemaju mogućnost izmirenja obaveza, a među njima i poreskih obaveza”, pojasnio je Radukić.
On je podsjetio da je Vlada Srpske u martu ponudila Narodnoj skupštini Nacrt zakona o posebnom načinu izmirenja poreskog duga i da je parlament usvojio taj akt.
Radukić je napomenuo da bi se prijedlog zakona, nakon javnih rasprava, u julu mogao naći u parlamentarnoj proceduri.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o načinu izmirenja poreskog duga, koju organizuje Ministarstvo finansija Republike Srpske, nakon Pala, Trebinja, Doboja, Prijedora i Bijeljine biće održana sutra i u Banjaluci.
Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić rekao je da Privredna komora podržava aktivnosti Vlade Srpske, resornog ministarstva i Poreske uprave Republike Srpske u smislu ostavljanja prostora privrednim subjektima da zbog opšteprisutne nelikvidnosti i nemogućnosti izmirivanja tekućih obaveza i ovaj dio duga mogu da prolongiraju.
“Na ovaj način moraju se rješavati problemi nelikvidnosti u privrednim društvima, za što Republika Srpska pokazuje da ima razumijevanja, kao i za sveukupne poteškoće u kojim se nalazi svako privredno društvo”, dodao je Vidić, koji je i potpredsjednik Privredne komore Srpske.
Prema njegovim riječima, ovaj nacrt zakona dobar je način za otvaranje prostora privrednim društvima da mogu da funkcionišu i posluju dok se nalaze u ekonomskoj krizi, koja će, najvjerovatnije, potrajati do kraja godine. Srna