PLITVICE – Raskoš jezera i slapova okruženih dubokom šumom te izvanredna bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta Nacionalnog parka Plitvička jezera decenijama oduševljavaju stotine hiljada posjetilaca širom svijeta. Ovaj fenomen u ličkom kršu, gdje su sedrene barijere pregradile nekadašnju rijeku i stvorile niz od 16 imenovanih i mnogo manjih kristalno bistrih, smaragdnih jezera, 1949. godine je prozvan prvim nacionalnim parkom u Hrvatskoj.
Zahvaljujući procesu nastanka sedre i izuzetnoj ljepoti ovog područja, Nacionalni park Plitvička jezera uvršten je na UNESCO-v spisak svjetske baštine među prva 53 objekta u svijetu, 1979. godine.
Površinom od 296,3 kilometara kvadratnih Plitvička jezera su najveći nacionalni park u Republici Hrvatskoj, od čega se svega jedan odsto odnosi na jezera, koja su istovremeno i njegov najposjećeniji dio. Park je otvoren za posjetioce tokom cijele godine. Čim zakoračite u ovu bajkovitu destinaciju, prštanje i šum slapova te impresivne boje plitvičke šume koje se u svim godišnjim dobima ogledaju u jezerima, odvešće vas u neku drugu dimenziju, gdje se čovjek može jedino diviti božanskoj ljepoti stvaranja i doživjeti istinski osjećaj povezanosti s prirodom.
Jezerski sistem se dijeli na 12 Gornjih jezera i četiri Donja jezera, za koja se smatra da su nastala prije 12.000 do 15.000 godina. Sedrene barijere preko kojih se prelijevaju slapovi, svojim rastom preusmjeravaju put vodenog toka, što čini Plitvička jezera mjestom u kojem se slapišta kroz vrijeme neprekidno transformišu. Najviši slap u Hrvatskoj je Veliki slap, visok 62 metra, smješten na sjevernom ulazu u Nacionalni park Plitvička jezera. Zanimljivost je da ga stvara potok Plitvica, po kojem su Plitvička jezera dobila ime, a u njegovom podnožju posjetioci Parka mogu vidjeti prelijepo izvorište rijeke Korane, krške rijeke duge 134 km, koja je dio Crnomorskog sliva.
Na području Parka zabilježene su 32 špilje i 82 jame, od čega su tri špilje, Šupljara, špilja Vile jezerkinje i Golubnjača, zaštićene kategorijom geomorfološkog spomenika prirode još 1964. godine.
Očuvane šume, travnate površine i vodena staništa Nacionalnog parka Plitvička jezera stanište su brojnih biljnih i životinjskih vrsta. Čak 30 odsto biljnih vrsta Hrvatske raste u Parku, dok u fauni posebno mjesto zauzimaju tri najveće evropske zvijeri: vuk, evroazijski ris i smeđi medvjed.
Blago Nacionalnog parka Plitvička jezera, koje se krije duboko u šumskim prostranstvima bez uticaja čovjeka, prašuma je Čorkova uvala. Još 1965. godine proglašena je posebnim rezervatom šumske vegetacije i smatra se jednom od najbolje očuvanih prašuma na području Dinarida.
Park raspolaže s četiri hotela, dva kampa, sedam restorana, četiri bistroa,dva buffeta i dva caffe bara za potrebe posjetilaca. Tri hotela, Jezero, Plitvice i Bellevue, smještena su u centralnoj zoni Parka, svega nekoliko minuta od ulaza dva u Park, što omogućava posjetiocima boravak u neposrednoj blizini jednog od najljepših evropskih i svjetskih parkova.
Gastronomska ponuda Nacionalnog parka Plitvička jezera redovnouključuje lokalne namirnice, proizvedene unutar Lika destinacije, čije se 60 odsto površine nalazi u ekološkoj mreži NATURA 2000. Od restorana posebno se izdvaja Lička kuća, koja preko 50 godina nudi autohtonu ličku kuhinju u jedinstvenom etno ambijentu. Danas se u Ličkoj kući, osim tradicionalnih jela, mogu probati i njihove moderne varijante spravljene od lokalnih proizvoda.
Od svojih početaka, 1949. godine, uprava Parka sarađuje sa lokalnom zajednicom kako bi se posjetiocima ponudili kvalitetni proizvodi ličkih proizvođača. U Parku je uveden posjetiteljski sistem koji ograničava broj ulazaka po satu, uspostavljena je zelena nabavka, a koristi se i kupuje dio zelene energije dobijene od vjetra, sunca i vode. Ovo je samo dio priče u kojoj Park intenzivno radi na uspostavljanju ravnoteže između turizma i zaštite prirode. Održivost i društveno odgovorno poslovanje jedan su od prioriteta Nacionalnog parka Plitvička jezera, jer se jedino na taj način može uspostaviti održivi suživot s prirodom i očuvanje ovog prekrasnog Parka za buduće generacije.
PR