MOSKVA, Vrhunac inflacije je prošao, iako rizici od nje i dalje postoje, rekla je juče u Državnoj Dumi guvernerka Centralne banke Rusije, Elvira Nabiulina.
“Nedjeljna inflacija je već šest sedmica na nivou od 0,1 odsto. Prema našoj ocjeni, vrhunac inflacije je prošao, prognoziramo njen osjetan pad ubuduće, ali rizici od inflacije i dalje postoje”, kazala je ona, a prenosi Interfaks.
Guvernerka Banke Rusije pod rizicima podrazumijeva normalizaciju devizno-monetarne politike u SAD koja može da poveća nestabilnost svih valuta u zemljama sa tržištima u razvoju, među kojima je i Rusija, kao i dalju nestabilnost cijena nafte.
Ministarstvo za ekonomski razvoj Rusije očekuje pad inflacije na godišnjem nivou na 14,3 do 14,5 odsto u septembru ove godine. Prema podacima Ros stata, inflacija u Rusiji u maju je na mjesečnom nivou usporila na 0,4 odsto, u odnosu na 0,5 odsto u aprilu, i bila je 15,8 odsto na međugodišnjem nivou. Rizici stagflacije su prošli, ukazala je Nabiulina.
“Složenost trenutne situacije leži u činjenici da se ekonomska kriza poklapa s visokom inflacijom. Upozorili smo na moguću stagflaciju, jer je takav sljed događaja bio očigledan. Ali, u ovom momentu uspjeli smo da stavimo inflaciju pod kontrolu”, rekla je šefica centralne banke.
Banka prognozira kvartalni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) do kraja 2015. godine, ukazala je direktorka i dodala da, ako ne bude novih šokova, prognozira se početak ekonomskog rasta do kraja godine na kvartalnom nivou.
Nabiulina je istakla da je u 2014. godini Centralna banka za intervencije potrošila 83,5 milijardi dolara, prenio je Tas.
“Početkom prošle godine nastavili smo da sprovodimo devizne intervencije u cilju podrške kursu rublje, kako bi se ublažio reagovanje tržišta na događaje na Krimu”, podsjetila je ona.
Prema njenim riječima, pošto je rublja stabilizovana i ojačana, ruska centralna banka je ponovo počela da povećava devizne rezerve. Za maj i jun je kupljeno oko tri milijarde dolara.
Cilj Centralne banke Rusije je da u narednih nekoliko godina poveća devizne rezerve na 500 milijardi dolara, rekla je ranije Nabiulina. Trenutno, rezerve iznose 360 milijardi dolara, a svakodnevno se za popunu rezervi kupuje 100 do 200 miliona dolara, precizirala je ona. Tanjug